Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
racketa
Grup: membru
Mesaje: 112
06 Feb 2009, 01:29

[Trimite mesaj privat]

suma serie    [Editează]  [Citează] 

Se poate calcula suma seriei de mai jos ?



Cu criteriul Raabe am aflat ca e convergenta

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
06 Feb 2009, 00:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se poate calcula suma seriei de mai jos ?



Cu criteriul Raabe am aflat ca e convergenta


Stimate racketa, te rugam spne-ne sursa acestei probleme. Abia, abia mai putem sa facem fata intrebarilor tale. Nu suntem atotstiutori, sau atotcunoscatori.

Referitor la intrebarea ta, raspunsul este DA. Suma seriei tale este totuna cu

Notand cu f(x) cantitatea de sub integrala, folosind suma seriei armonica, constatam succesiv ca

Culmea este ca ultima functie poate fi integrata pe [0,1] iar raspunsul este (tot culmea!)

Am trecut cu vederea "micile" detalii (integralele sunt improprii, teoreme de convergenta pt serii de functii, etc).



---
Euclid
racketa
Grup: membru
Mesaje: 112
06 Feb 2009, 01:16

[Trimite mesaj privat]


Problema de mai sus a fost generata de o greseala de tipar : au scris 9 in loc de 4...
Este o problema cu variante de raspuns si cel corect era 1/2. M-am tot chinut cu ea, mai ales ca am vazut ca e convergenta si in final am apelat la cine m-a mai ajutat de atatea ori...

Multumesc mult pentru ajutor si sper ca in limita posibilitatilor sa continuati si in viitor ( mai vin sigur si altele... :-) ) sa imi dati sfaturi

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
06 Feb 2009, 01:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Problema de mai sus a fost generata de o greseala de tipar : au scris 9 in loc de 4...
Este o problema cu variante de raspuns si cel corect era 1/2. M-am tot chinut cu ea, mai ales ca am vazut ca e convergenta si in final am apelat la cine m-a mai ajutat de atatea ori...

Multumesc mult pentru ajutor si sper ca in limita posibilitatilor sa continuati si in viitor ( mai vin sigur si altele... :-) ) sa imi dati sfaturi


Aha! Diferenta este uriasa. Pur si simplu

Sumele partiale sunt telescopice, mai precis:



---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ