Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Mecanica teoretica :)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
07 Feb 2009, 10:54

[Trimite mesaj privat]

Mecanica teoretica :)    [Editează]  [Citează] 

Iata o problema care m-a incantat pe ziua de azi, dar pe care nu stiu de unde sa o apuc



Se considera 3 particule identice, p1,p2,p3 dispuse in varful unui triunghi echilateral de latura l. Particulele incep simultan sa se miste fiecare catre urmatoarea, cu viteze constante, egale (v), pe drumul cel mai scurt, deci nu pe laturile triunghiului.

Se cere sa se afle unde (geometric vorbind) si dupa cat timp se intalnesc, cunoscand doar l si v.



Intuitiv, sunt destul de sigur ca punctul de intalnire este centrul de greutate al triunghiului, pentru ca practic particulele vor forma tot timpul un triunghi echilateral asemenea cu cel initial (avand v=ct => distantele dintre ele scad proportional), rotit progresiv, iar miscarea va semana cu o spirala. Mai mult decat atat, triunghiurile succesive descrise vor fi toate centrate in G-ul triunghiului initial, deci e clar ca tot micsorandu-se, acolo se vor intalni.

Dar asta e mai mult o poveste. Matematica, ce spune?

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
04 Feb 2009, 20:29

[Trimite mesaj privat]



AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
04 Feb 2009, 21:58

[Trimite mesaj privat]


Multumesc foarte mult.


P.S. L-am rugat pe Cosoi sa faca un program care sa simuleze chestia asta si sa aiba si optiunea de a modifica latura triunghiului, viteza, sa uneasca particulele tot timpul, sa se vada ca fac un triunghi care se roteste si se micsoreaza si sa mai se vada si traiectoriile particulelor, "spirala" pe care o descriu.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
05 Feb 2009, 01:05

[Trimite mesaj privat]



AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
05 Feb 2009, 12:36

[Trimite mesaj privat]


Da, vazusem de aseara de pe AoPS. Aveam culegerea, dar nu m-am uitat pe ea. Problema mi-o propusese un coleg, ca avand un substrat matematic mai pronuntat, zicea el

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
05 Feb 2009, 20:43

[Trimite mesaj privat]



Daca presupunem ca triunghiul initial este centrat in origine, iar unul dintre varfuri este in punctul (1,0) atunci acest punct descrie curba de ecuatie (in coordonate polare)

Teoretic, acest punct va inconjura originea de o infinitate de ori, cu toate ca lungimea curbei este finita. Evident, in realitate acest lucru este imposibil.


---
Euclid
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
05 Feb 2009, 20:46

[Trimite mesaj privat]


Ahile si broasca testoasa

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2009, 03:21

[Trimite mesaj privat]

figura    [Editează]  [Citează] 





---
Euclid
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
07 Feb 2009, 10:54

[Trimite mesaj privat]


Foarte tare!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ