Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
cris78
Grup: membru
Mesaje: 1
18 Dec 2008, 21:02

[Trimite mesaj privat]

suma    [Editează]  [Citează] 

suma din 1\4-n,patrat


---
cricri
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
18 Dec 2008, 00:47

[Trimite mesaj privat]



Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
18 Dec 2008, 03:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
suma din 1\4-n,patrat

Din 1000 de persoane, 999 nu inteleg enuntul dv. Noi suntem printre acesti 999...


---
Euclid
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
18 Dec 2008, 10:07

[Trimite mesaj privat]


Intr-o convorbire cu Moisil,Iorgu Iordan reprosa doua lucruri matematicienilor:ca se lauda prea mult intre ei si nimeni nu intelege ce fac ei...


---
Anamaria
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
18 Dec 2008, 20:27

[Trimite mesaj privat]


Pentru orice eventualitate, daca te referi la suma din 1/(1/4-n^2), (hai c-am scris-o si eu atat de explicit, ca am umplut-o de sange ), evident, folosind (a-b)(a+b)=a^2-b^2, scriem termenul general 1/(1/2-n)(1/2+n), pe care il putem descompune in fractii simple 1/(1/2-n) + 1/(1/2+n) si cand scriem explicit termenii, dand lui n valori, se vor reduce destui (cred ca raman doar primul si ultimul) si...gata.


P.S. A nu se considera lipsa de respect ca am indraznit sa-mi dau cu parerea pe un subiect pe marginea caruia persoane MULT mai avizate decat mine nu au oferit o rezolvare din cauza formularii enuntului. Sa spunem ca am facut un fel de "comentariu literar", ca la romana, unde am prezentat ce am inteles eu din problema

Cu respect,
Adi

pardalean
Grup: membru
Mesaje: 4
18 Dec 2008, 21:02

[Trimite mesaj privat]


Ca si "comentariu literar": solicitantul problemei arunca pastila, vede ca lumea se strofoaca sa descifreze hieroglifele sau nici macar nu se sinchiseste sa "vada". Din bun simt as intra, macar sa zic alba sau neagra. Ce sa mai spun? Sau poate problema nu e vitala, las` ca merge si asa...cu matematica, cum cu toata tzara.
Lipsa crasa de educatzie la toate nivelurile.
Scuze daca am fost prea dur.

P.S. Matematica e o stiintza exacta. Cui nu ii place, sa faca filologie sau astrologie :P).


---
Pardalean
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47519 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ