Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Spatii si subspatii
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Diana89D
Grup: membru
Mesaje: 6
20 Oct 2008, 21:11

[Trimite mesaj privat]

Spatii si subspatii    [Editează]  [Citează] 

1.Sa se arate ca subspatiul tuturor matricilor simetrice patratice de ordinul n cu elemente reale si subspatiul tuturor matricilor asimetrice patratice de ordinul n cu elemente reale sunt subspatii suplimentare in spatiul tuturormatricilor patratice.
2.Fie V spatiul real al tuturor functiilor definite in {f:[-a,a] cu valori in R}.Sa se arate ca multimea tuturor functiilor pare pe [-a,a] si impare pe [-a,a] sunt subspatii suplimentare in acest spatiu.


Orice informatie sau indicatie mi-ar fi de mare folos.Va multumesc!


---
Just little me
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
18 Oct 2008, 21:54

[Trimite mesaj privat]

Asa cred!    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Orice informatie sau indicatie mi-ar fi de mare folos.Va multumesc!

Daca spatiile despre care vorbesti exista (nu ma intereseaza asta, pe tine, cred ca da!) singurul lucru pe care trebuie sa-l dovedesti este ca acele subspatii sunt inchise la operatiile care le definesc.
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
18 Oct 2008, 22:39

[Trimite mesaj privat]


Daca tot se vorbeste de spatii si subspatii, nu pot judeca problema deoarece nu stiu ce inseamna "subspatii suplimentare". In gluma as zice, in plus? Suplementare sau complementare? Totusi nu ar strica o definitie, o lamurire.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
18 Oct 2008, 23:25

[Trimite mesaj privat]


Avand in vedere definitia subspatiilor (cred ca se spune) suplementare, trebuie sa aratam (la exemplul 2) ca daca o functie e si para si impara, atunci e functia nula, ceea ce e destul de evident, si, pe de alta parte, ca orice functie se poate scrie ca suma dintre o functie para si una impara. Asta e o problema simpatica. Fie
o functie oarecare. Definim
si
. Nu e greu de verificat ca
e para,
e impara si
.
La fel se face si prima problema.

Diana89D
Grup: membru
Mesaje: 6
19 Oct 2008, 12:11

[Trimite mesaj privat]


Ce pot spune..am primit cerintele acestea la un curs..e foarte probabil sa fi scris gresit dar oricum va multumesc pentru indicatii,macar am un punct de plecare util.
Numai bine!Si inca o data va multumesc!


---
Just little me
Diana89D
Grup: membru
Mesaje: 6
19 Oct 2008, 12:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca tot se vorbeste de spatii si subspatii, nu pot judeca problema deoarece nu stiu ce inseamna "subspatii suplimentare". In gluma as zice, in plus? Suplementare sau complementare? Totusi nu ar strica o definitie, o lamurire.

suplementare..am scris gresit


---
Just little me
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
20 Oct 2008, 21:11

[Trimite mesaj privat]

Sorry    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]
Daca tot se vorbeste de spatii si subspatii, nu pot judeca problema deoarece nu stiu ce inseamna "subspatii suplimentare". In gluma as zice, in plus? Suplementare sau complementare? Totusi nu ar strica o definitie, o lamurire.

suplementare..am scris gresit


Scuze de gluma, oricum aveam nevoie de lamuriri. Nu eram in cunostinta de cauza. Peace.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47523 membri, 58536 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ