Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
19 Oct 2008, 00:14

[Trimite mesaj privat]

Asta vad...    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Pentru cei care incearca (si) rezolvari sintetice, o mana de ajutor nu strica: puteti vizualiza o figura care ne spune ca problema are solutie si cum putem desena aceste triunghiuri accesand http://www.geocities.com/costica562001/baza/ortocentruGeoNet_var17_oct.html. Ramane sa transpunem, ceea ce vedem, intr-o demonstratie coerenta care sa valideze sau sa invalideze observarile cu ... ochiometrul!!
Numai bine,


La intrebarea e corect? E putin gresit, eu vad altceva: Fixand pe M pe [BC], miscand pe N a.i. S sa fie la intersectia cercurilor de centre O1 si O5, T se suprapune peste P (e la intersectia dintre cercul de centru O6 cu latura triunghiului pe care se gaseste P), N se suprapune peste R si S peste H. Sunt configuratii pentru care S nu poate fi pozitionat la intersectia mentionata mai sus. Cand au loc cele de mai sus, triunghiul MNP devine dreptunghic in N, ortocentrul apartine laturii [NP], dar "inaltimile" din varfurile triunghiului MNP, desi trec prin ortocentru, nu fac unghiuri drepte cu laturile opuse (nu au cum, ar trebui sa existe un triunghi cu 2 unghiuri drepte, ceea ce e absurd).


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
19 Oct 2008, 19:25

[Trimite mesaj privat]

Ce bine-i sa ai un supervizor!    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

La intrebarea e corect? E putin gresit, eu vad altceva...........

.... Si vezi bine! Sau, mai bine zis, ai vazut bine! Multumesc pentru atentionare! Dar, cum nu am posibilitatea de a face vizibila figura pe acest editor, MI-AM PERMIS SA SCHIMB SURSA!. Acum afirmatiile anterioare ... si-au pierdut ceva din consistenta (este vina mea, dar nu am spatiu nelimitat de gazduire! ... poate ne ofera ceva PRO-DIDACTICA!!!!).
Incercam din nou?
http://www.geocities.com/costica562001/baza/ortocentruGeoNet_var17_oct.html
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
22 Oct 2008, 19:42

[Trimite mesaj privat]


Nu mai incerca nimeni? Eu centrez si tot eu dau cu capul (de pereti)? Adica ar trebui sa dau solutia? Cred ca am sa mai astept!
Cateva idei (zic, bune) le aveti.
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
22 Oct 2008, 22:00

[Trimite mesaj privat]

Timp...    [Editează]  [Citează] 

Mi-am fixat niste idei.
Acum inteleg ce ati incercat sa zugraviti prin ideile anexate desenului (ultimele).
Existenta triunghiului MNP se obtine cand R,S,T se afla la intersectiile celor 3 cercuri (de centre O4,O5,O6).
De ex. daca scriu niste relatii intre segmente in triunghiul MNP si ABC acestea vor fi legate prin patrulatere inscriptibile (de ex. MDTH, PESH, NFRH).


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47548 membri, 58574 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ