Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Centru de greutate
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
12 Oct 2008, 22:13

[Trimite mesaj privat]

Tic, tac, tic, tac...    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Mai astept o solutie pana LUNI, 13.10.2008. Daca la ora 20 nu am o solutie acceptabila, voi prezenta varianta mea! Buna sau rea, trebuie sa apara ceva; ce se inghesuie prea mult, risca sa-si piarda din dimensiuni!
Numai bine,

Mai sunt 22 de ore! Si cand ma gandesc ca un examen dureaza cel mult 4 ore! Chiar si teza UNICA are 2 ore! Ce se cere, e altceva!
O saptamana buna si ...
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
12 Oct 2008, 23:34

[Trimite mesaj privat]

Am obtinut...    [Editează]  [Citează] 

Scriu toate relatiile pe care le cunosc:

,
,
apartine
(parametrizare)
,
,
,
,
,
.

Trebuie sa le mai simplific putin, sa calculez niste distante, sa pun niste conditii,...

Grea varianta am ales (daca am intrat in hora trebuie sa joc:P).
Metoda, de aici devine prea greoaie (nu ma caznesc sa rezolv sistemul).


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
13 Oct 2008, 20:13

[Trimite mesaj privat]


Este vremea sa dam si o rezolvare! Altfel, problema fie CADE DE LA SINE (nemainteresand pe nimeni) fie devine enervanta, (chiar obositoare si .. nu e un lucru pe care sa-l ignoram, pentru ca sunt multi cei care CHIAR VOR SA REZOLVE, pleaca pe o idee .. nefericita si tot calculeaza!) Nimic rau in asta, dintr-o greseala putem ajunge la niste rezultate remarcabile COLATERALE problemei! De fapt si GENEZA acestei probleme a fost tot o .. eroare a unui pitic!
Rezolvarea (cu ideea mea, buna-rea), o gasiti accesand o pagina aditionala site-ului meu:
http://www.geocities.com/costica562001/baza/ProblemaRez_11Oct2008.htm
Aveti si data ultimei modificari! Daca gasiti o solutie mai eleganta, m-as bucura! Daca gasiti greseli FUNDAMENTALE, va rog sa ma certati (in scris, aici) si iarasi m-as bucura!
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
13 Oct 2008, 21:41

[Trimite mesaj privat]

Nu va cadea...    [Editează]  [Citează] 

Am sa studiez rezolvarea Dumneavoastra.

Nu exclud nici varianta analitica, am ales prost axele (cred ca as obtine un sistem mai simplu altfel). Cred ca prin parametrizare, pot obtine orice triunghi MNP doresc in functie de parametru si de laturile triunghiului ABC. Judecand invers de exemplu ce relatie trebuie sa existe intre laturile triunghiului ABC pentru a exista MNP dreptunghic (in afara de ABC dreptunghic).
Inca nu las problema in pace sau ea pe mine nu ma lasa:P


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
13 Oct 2008, 22:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am sa studiez rezolvarea Dumneavoastra.

Nu exclud nici varianta analitica, am ales prost axele (cred ca as obtine un sistem mai simplu altfel). Cred ca prin parametrizare, pot obtine orice triunghi MNP doresc in functie de parametru si de laturile triunghiului ABC. Judecand invers de exemplu ce relatie trebuie sa existe intre laturile triunghiului ABC pentru a exista MNP dreptunghic (in afara de ABC dreptunghic).
Inca nu las problema in pace sau ea pe mine nu ma lasa:P

Ma bucura ceea ce spui! Sunt probleme care dincolo de un raspuns .. mai asteapta si alte raspunsuri! . Unele dintre ele pot genera o noua generatie de probleme si, de ce nu, un alt mod de abordare!
Mult succes si nu uita: verifica rezolvarea mea! (Ce mi-a placut, desi nu-mi place sa ajung la calcule neprogramabile, a fost SIMETRIA ecuatiilor gasite si SCURTA INCURSIUNE in algebra pentru a folosi o inegalitate cunoscuta in rezolvarea problemei! Mai mult mi-ar fi placut o solutie sintetica! Constructii ajutatoare etc.)
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47543 membri, 58560 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ