Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Multimea numerelor intregi
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
13 Jan 2019, 12:33

[Trimite mesaj privat]

Multimea numerelor intregi    [Editează]  [Citează] 

Cerintă: Arătați că relația de ordine este binedefinită pe mulțimea numerelor întregi.
Stim prin definitie ca

Prin urmare trebuie sa demonstrez ca

Cu


Are loc

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Jan 2019, 11:27

[Trimite mesaj privat]


Enunutul este neclar.

Incercati va rog sa separati enuntul de propriile ganduri / incercari, scrieti explicit ce se da si ce se cere. In particular:

Care este relatia data?
- Pe ce multime?
- Cum este ea definita pe aceasta multime?

Apoi ce trebuie sa aratam?
(Daca trebuie sa aratam ca relatia este o relatie de ordine, scrieti-ne de exemplu cum ati verificat antisimetria...)


---
df (gauss)
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
07 Jan 2019, 17:47

[Trimite mesaj privat]


Nu este nici o cerință explicită. Ideea e că am început constructia lui Z.
Pe ea am definit relatiile de adunare și înmulțire și am demonstrat că sunt binedefinite.
Spre exemplu inmultirea pe Z am definit-o în felul următor:

apoi am demonstrat că e binedefinită, adică am arătat ca

Probleme sunt insa la relatia de ordine pe Z <=
Relatia este prin urmare definită astfel

Si trebuie să demonstreaz că

Cu


Are loc



gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
10 Jan 2019, 04:19

[Trimite mesaj privat]


Revin cu acelasi mesaj, voi persevera cu acest autism pâna mi se raspunde clar la intrabari. (Moment in care problema este rezolvata.)

[Citat]
Enunutul este neclar.

Incercati va rog sa separati enuntul de propriile ganduri / incercari, scrieti explicit ce se da si ce se cere. In particular:

Care este relatia data?
- Pe ce multime?
- Cum este ea definita pe aceasta multime?

Apoi ce trebuie sa aratam?
(Daca trebuie sa aratam ca relatia este o relatie de ordine, scrieti-ne de exemplu cum ati verificat antisimetria...)


Cand scrieti "acel Z" aveti in vedere o anumita constructie.
Scrieti va rog aceasta constructie, pentru ca ne aflam "in mijlocul ei" cumva.
De exemplu, incercati sa va adaptati notatia in toata discutia astfel:

- presupunem ca "stim cine este N", anume "multimea numerelor naturale", axiomatica, Peano.
- stim de asemenea sa lucram cu multimi.
- consideram asadar produsul cartezian N x N. Un element de aici este de forma (a, b) cu a, b in N.
- pe N x N consideram o anumita relatie de echivalenta. Definitia ei inca lipseste. O notam cu ~ . Clasa de echivalenta a lui (a, b) "modulo / fata de ~" o notam cu [a, b].
- notam cu Z multimea claselor de echivalenta.
- definim o anumita relatie de ordine pe Z, folosind-o pe cea de pe N.

Scrise asa lucrurile, parca seamana a avea o constructie, se vad pasi si la fiecare pas folosim doar lucrurile de la pasii precedenti.

In conditiile acestea, ce se da si ce se cere?
(Este excelent ce scrieti mai sus, citati-va pur si simplu, apoi editati de asa natura incat sa se vada relatia de echivalenta clar, cu definitie cu tot, folositi apoi explicit notatiile (a, b) si [a, b] cum si unde trebuie...)

(Va rog sa intelegeti ca aveti datoria sa fixati cadrul problemei... Altfel pentru ce problema se cauta solutia?! Se simte in ce directie merge problema, am incredere ca veti gasi precizia necesara pentru a clarifica totul, acest lucru este "neplatibil" in matematica, nici o solutie publicata nu va ajuta mai mult.)


---
df (gauss)
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
13 Jan 2019, 12:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Fie N mulțimea numerelor naturale. Pe multimea NxN definim relatia „~” prin (a,b)~(c,d) daca a+d = b+c (gandit a-b=c-d)
Deci


unde
am notat o clasa de echivalenta.

Pe multimea numerelor intregi se defineste operatia binara ”+” : Z×Z -›Z astfel: pentru doua numere intregi
, suma lor este dată de

Pe multimea numerelor intregi se defineste operatia binara ” · ” : Z×Z −→ Z astfel

Pe multimea numerelor intregi se defineste operatia de ordine
"
astfel

Trebuie sa demonstrez deci ca relatia de ordine este bine definita/ nu depinde de reprezentatnii alesi

Cu


Are loc


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ