Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » Ecuatii vectoriale
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
05 Jan 2019, 12:02

[Trimite mesaj privat]

Ecuatii vectoriale    [Editează]  [Citează] 

Fie sistemul de ecuații

.
Cu
si a perpendicular pe b.
Am aplicat teoria si scos x din prima ecuatie si am inlocuit in a 2-a.
Inlocuind in a doua am ajuns la relatia

De aici doua cazuri: Cand <c,a>=0, atunci

, deci daca relatia e adevarata exista o infinitate de solutii si,in caz contrat, nu exista.
Cand
obtinem un x unic. Asta ar fi o metoda de a rezolva sistemul. O alta metoda e sa inmultim vectorial prima ecuatie la stanga cu c. Obtinem o alta relatie si alte solutii...
Ceea ce trebuie sa vad eu e daca sunt echivalente solutiile.
Adica



gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Nov 2018, 13:32

[Trimite mesaj privat]


Incerc sa inteleg despre ce este vorba...

[Citat]
tul ??? Scrieti normal propozitii...


.

Nota: Greseala era folosirea unei delimitari \right fara a spune care este simbolul de delimitare, chiar daca acesta este "gol", nu exista, trebuie specificat. In cazul de fata folosind \right. (cu punct cu tot).

Va rog sa revedeti intregul enunt, cel mai bine este daca plasati totul intr-un singur bloc [eq uation], in loc sa intrati si iesiti de mai multe ori.

Scrieti mereu ce se da si ce se cere. Sunt date de exemplu valorile a, b, c, m din sistemul de mai sus?

Postarea adreseaza un subiect interesant, sa vedem ce putem face impreuna...
Dupa ce prima eroare de compliare a fost eliminata, celelalte erori dispar de asemenea. Editati asadar mai sus, un singur bloc equation, pentru a obtine un enunt complet. Puteti mereu incerca pasaje in Cutia cu nisip...

[Citat]

Cu
si a perpendicular pe b.

Am aplicat teoria si scos x din prima ecuatie si am inlocuit in a 2-a.

Inlocuind in a doua am ajuns la relatia


De aici doua cazuri: Cand <c,a>=0, atunci

, deci daca relatia e adevarata exista o infinitate de solutii si,in caz contrat, nu exista.
Cand
obtinem un x unic. Asta ar fi o metoda de a rezolva sistemul. O alta metoda e sa inmultim vectorial prima ecuatie la stanga cu c. Obtinem o alta relatie si alte solutii...
Ceea ce trebuie sa vad eu e daca sunt echivalente solutiile.
Adica




---
df (gauss)
alex7647
Grup: membru
Mesaje: 28
05 Jan 2019, 12:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Incerc sa inteleg despre ce este vorba...

[Citat]
tul ??? Scrieti normal propozitii...


.

Nota: Greseala era folosirea unei delimitari \right fara a spune care este simbolul de delimitare, chiar daca acesta este "gol", nu exista, trebuie specificat. In cazul de fata folosind \right. (cu punct cu tot).

Va rog sa revedeti intregul enunt, cel mai bine este daca plasati totul intr-un singur bloc [eq uation], in loc sa intrati si iesiti de mai multe ori.

Scrieti mereu ce se da si ce se cere. Sunt date de exemplu valorile a, b, c, m din sistemul de mai sus?

Postarea adreseaza un subiect interesant, sa vedem ce putem face impreuna...
Dupa ce prima eroare de compliare a fost eliminata, celelalte erori dispar de asemenea. Editati asadar mai sus, un singur bloc equation, pentru a obtine un enunt complet. Puteti mereu incerca pasaje in Cutia cu nisip...

[Citat]

Cu
si a perpendicular pe b.

Am aplicat teoria si scos x din prima ecuatie si am inlocuit in a 2-a.

Inlocuind in a doua am ajuns la relatia


De aici doua cazuri: Cand <c,a>=0, atunci

, deci daca relatia e adevarata exista o infinitate de solutii si,in caz contrat, nu exista.
Cand
obtinem un x unic. Asta ar fi o metoda de a rezolva sistemul. O alta metoda e sa inmultim vectorial prima ecuatie la stanga cu c. Obtinem o alta relatie si alte solutii...
Ceea ce trebuie sa vad eu e daca sunt echivalente solutiile.
Adica



Imi cer scuze... Nu sunt inca familiarizat cu aceste scrieri... Problema nu era rezolvarea sistemului... Sistemul era rezolvat in doua moduri, doar ca se obtineau rezultate ,,diferite”... Eu trebuiau sa vad daca solutiile sunt echivalente...

De la stanga la dreapta se demonstra usor, adica

Problema era de la dreapta la stanga, dar am reusit oarecum

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ