Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » asimptote si raport de arii
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
valicous
Grup: membru
Mesaje: 35
28 Sep 2018, 10:45

[Trimite mesaj privat]

asimptote si raport de arii    [Editează]  [Citează] 

Buna seara!
1)Valoarea lui a > 0 pentru care asimptotele functiei f: (0, inf) -> R,
f(x) = (ax^2 + 1)/x fac intre ele un unghi de 45 de grade este ...

2)Notam cu A si B punctele in care graficul functiei f:R->R, f(x)=x^2-x-2 intersecteaza axa Ox si cu V varful parabolei date de graficul functiei.Atunci raportul dintre aria triunghiului AVB si aria domeniului marginit de axa Ox,graficul functiei f si dreptele x=-1 si x=2 are valoarea...
Am calculat aria triunghiului AVB dar nu reusesc sa inteleg urmatoarea parte din cerinta.
Multumesc!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Sep 2018, 10:45

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna seara!
(1) Valoarea lui a > 0 pentru care asimptotele functiei f: (0, inf) -> R,
f(x) = (ax^2 + 1)/x fac intre ele un unghi de 45 de grade este ...


Care sunt asimptotele (la graficul) functiei date?

[Citat]

(2) Notam cu A si B punctele in care graficul functiei f:R->R, f(x)=x^2-x-2 intersecteaza axa Ox si cu V varful parabolei date de graficul functiei.

Atunci raportul dintre aria triunghiului AVB si aria domeniului marginit de axa Ox, graficul functiei f si dreptele x=-1 si x=2 are valoarea...
Am calculat aria triunghiului AVB dar nu reusesc sa inteleg urmatoarea parte din cerinta.


Care sunt radacinile ecuatiei x² -x - 2 = 0 si care sunt punctele A, B?
Care sunt coordonatele lui V?
Faceti va rog publica valoarea ariei triunghiului, ne dam seama daca sunt probleme pâna aici.

Aria marginita de graficul lui f si cele doua drepte verticale se calculeaza printr-o integrala (a functiei f). Care este valoarea integralei? Daca nu intelegeti ceva faceti va rog propozitii pentru a face clar ce nu intelegeti. De obicei solutia nu va ajuta sa faceti progrese, explicarea problemei si intelegerea indicatiilor ce vor veni va vor ajuta sa rezolvati independent problema.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58464 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ