Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cereri de rezolvări de probleme » problema de colorare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Mihaimath
Grup: membru
Mesaje: 3
10 Aug 2018, 22:56

[Trimite mesaj privat]

problema de colorare    [Editează]  [Citează] 

Fie doua drepte distincte concurente [ equation]$a_1$[/equation] si [ equation]$ b_1$[/equation]. Construim dreptele [tex]a_{i}[/tex] [tex]\cap[/tex] [tex]a_{1}[/tex], unde i [tex]\epsilon[/tex][tex]\left \{ 2,3...n \right \}[/tex], n numar natural si dreptele [tex]b_{j}[/tex] [tex]\cap[/tex] [tex]b_{1}[/tex] , unde j [tex]\epsilon[/tex][tex]\left \{ 2,3..m \right \}[/tex], m numar natural. Notam [tex]\left \{ M_{ij} \right \}[/tex] = [tex]a_{i}[/tex][tex]\cap[/tex] [tex]b_{j}[/tex], unde i [tex]\epsilon[/tex][tex]\left \{ 1,2,3...n \right \}[/tex] si j [tex]\epsilon[/tex][tex]\left \{ 1,2,3..m \right \}[/tex] si coloram toate aceste puncte cu 2018 culori.Care este valoarea minima pentru n, respectiv m, pentru a fi siguri ca exista un paralelogram cu varfurile [tex]_{Mij}[/tex]colorate cu aceeasi culoare ?
Daca puteti sa imi dati o idee, ca nu imi dau seama cum se face. Multumesc!.


---
zzzzzz
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1064
10 Aug 2018, 22:56

[Trimite mesaj privat]


E ilizibil ce ați postat. Am văzut, însă, postarea de pe forum matematic.
Dreptele a_1,a_2,...,a_n, respectiv b_1,b_2,...,b_m sunt, de fapt, paralele, nu?

Dacă da, e un exercițiu standard legat de principiul cutiei. Recomand examinarea unui caz mai simplu: doar 2 culori, n=3, m=9 (cu observația că 3=2+1, iar 9=2^3+1)

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ