Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
21 Nov 2017, 18:08

[Trimite mesaj privat]

Limita    [Editează]  [Citează] 

Fie a si b două numere reale pozitive si
o progresie aritmetică de numere naturale nenule. Să se calculeze limita:


---
Anamaria
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Nov 2017, 11:12

[Trimite mesaj privat]





---
df (gauss)
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
21 Nov 2017, 15:16

[Trimite mesaj privat]


Problema a fost propusa, la clasa a xi-a, la concursul “Matematica de drag..”(in 2013 cred).
Cât privește soluția, nu am reușit sa găsesc un barem din anul cu pricina, dar poate nu am săpat destul.


---
Anamaria
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Nov 2017, 18:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Problema a fost propusa, la clasa a xi-a, la concursul “Matematica de drag..”(in 2013 cred).
Cât privește soluția, nu am reușit sa găsesc un barem din anul cu pricina, dar poate nu am săpat destul.


Multumesc pentru raspuns.

Nu m-am asteptat sa fie o problema de concurs, in fine, atunci este la latitudinea celor cu concursul sa vada ce fel de solutii apar si cum le puncteaza. Daca este un concurs "in sala" (nu prin posta) este o idee rea de a propune astfel de probleme "totul-sau-nimic". Daca este un concurs prin corespondenta... Dar totusi, nu vad plusul de inteligenta necesar sau adaugat fata de luarea sirului a(n) = n in locul cazului "mai general". (Undeva este limita acceptabilului, iar limita mea a fost depasita, pentru cei ce simt ca lucrurile sunt inca acceptabile sa isi imagineze P(k), P polinom fixat, in loc de a(k) - pentru ca si cu un polinom lucrurile mi se par la fel de acceptabile.)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ