Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
peti
Grup: membru
Mesaje: 110
08 Nov 2017, 00:52

[Trimite mesaj privat]

serie    [Editează]  [Citează] 

Studiați convergenta seriei: sum ( (pi/2)^a - (arctg n)^a) from n=0 to infinity , unde a este nr real.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Nov 2017, 19:39

[Trimite mesaj privat]


Problema este nedefinita. Deci nu are raspuns.
Unde este problema in enunt? Pentru a negativ si n=0 in suma obtinem in evaluare arctg(0) = 0, numar pe care il ridicam la o putere negativa.

Cel ce propune problema considera poate ca nu e de datoria lui sa ne dea o problema bine definita, deoarece "pentru a studia convergenta unei serii putem sa facem abstractie de un numar finit de termeni ai ei".

Din pacate se da aici pe forumu de un rezolvitor la fel de indaratnic ca si propunatorul, care refuza sa rezolve problema cand anumiti termeni nu sunt bine definiti. (Pentru anumite valori ale lui a.)

Folositi LaTeX! Scrieti mereu ce ati incercat!


---
df (gauss)
peti
Grup: membru
Mesaje: 110
06 Nov 2017, 21:23

[Trimite mesaj privat]


Din păcate, este specificat doar ca a este real. Pentru a<0 si n=0 intr-adevar nu are sens. Dar in rest cum as putea incepe? Am încercat sa notez funcția cu f si sa folosesc Leibniz, pentru ca avem diferență de aceeași putere. Dar nu am reușit sa ajung la ceva care sa ajute ulterior la o concluzie.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
08 Nov 2017, 00:52

[Trimite mesaj privat]


Inca nu scrieti nici o incercare...
Ce se poate face "macar pentru" a = 1 ?

Mentionati de asemenea care este sursa problemei, nivelul la care a fost propusa, miza pe solutie, cateva detalii in plus, daca se simte ca este cazul.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ