Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 62
06 Sep 2017, 18:52

[Trimite mesaj privat]

integrala    [Editează]  [Citează] 

ma puteti ajuta va rog mult sa calculez integrala de la 0 la pi/4 din x^2cos^(2n)x dx si apoi limita acestui sir de integrale. PS : Sunt noua si nu stiu sa folosesc latex, imi cer scuze!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
19 Mar 2017, 22:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ma puteti ajuta va rog mult sa calculez integrala de la 0 la pi/4 din x^2cos^(2n)x dx si apoi limita acestui sir de integrale. PS : Sunt noua si nu stiu sa folosesc latex, imi cer scuze!


In latex se tipareste usor, multe exemple sunt scrise aici:
http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311 .

(Se merita efortul, chiar daca se pare ca e o deviere de drum, acum cand bacalaureatul bate la usa. Nu este, va ajuta chiar acum si mai tarziu in viata.)

La noi avem deci:


P.S. Puteti da un clic pe acel buton [Citeaza] pentru a vedea cum am tiparit. (Dupa aceea puteti renunta, venind inapoi sau inchizand pagina.)


---
df (gauss)
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 62
20 Mar 2017, 05:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
ma puteti ajuta va rog mult sa calculez integrala de la 0 la pi/4 din x^2cos^(2n)x dx si apoi limita acestui sir de integrale. PS : Sunt noua si nu stiu sa folosesc latex, imi cer scuze!


In latex se tipareste usor, multe exemple sunt scrise aici:
http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311 .

(Se merita efortul, chiar daca se pare ca e o deviere de drum, acum cand bacalaureatul bate la usa. Nu este, va ajuta chiar acum si mai tarziu in viata.)

La noi avem deci:
(eroare: eq.0/57380)
$$
J(n)
=
\int_0^{\pi/4} x^2\;\cos^{2n}x\; dx\ .
$$%
O prima intrebare, inainte de solutie: Chiar se cere formula pentru $J(n)$ pentru fiecare $n$ sau ne ajunge cautarea limitei
$$da, se cere formula pentru J(n) care depinde de n si cred ca iese din relatia de recurenta dar nu stiu cum sa ajung la ea. Si apoi limita
\lim_{n\to\infty}J(n)¿ ?
$$%


P.S. Puteti da un clic pe acel buton [Citeaza] pentru a vedea cum am tiparit. (Dupa aceea puteti renunta, venind inapoi sau inchizand pagina.)

rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 62
20 Mar 2017, 05:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
ma puteti ajuta va rog mult sa calculez integrala de la 0 la pi/4 din x^2cos^(2n)x dx si apoi limita acestui sir de integrale. PS : Sunt noua si nu stiu sa folosesc latex, imi cer scuze!


In latex se tipareste usor, multe exemple sunt scrise aici:
http://pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=24&ID=311 .

(Se merita efortul, chiar daca se pare ca e o deviere de drum, acum cand bacalaureatul bate la usa. Nu este, va ajuta chiar acum si mai tarziu in viata.)

La noi avem deci:
(eroare: eq.0/57381)
$$
J(n)
=
\int_0^{\pi/4} x^2\;\cos^{2n}x\; dx\ .
$$%
O prima intrebare, inainte de solutie: Chiar se cere formula pentru $J(n)$ pentru fiecare $n$ sau ne ajunge cautarea limitei
$$da, se cere formula pentru J(n) care depinde de n si cred ca iese din relatia de recurenta dar nu stiu cum sa ajung la ea. Si apoi limita
\lim_{n\to\infty}J(n)¿ ?
$$%


P.S. Puteti da un clic pe acel buton [Citeaza] pentru a vedea cum am tiparit. (Dupa aceea puteti renunta, venind inapoi sau inchizand pagina.)
da, se cere formula pentru J(n) care depinde de n si cred ca iese din relatia de recurenta dar nu stiu cum sa ajung la ea. Si apoi limita

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
23 Mar 2017, 16:23

[Trimite mesaj privat]











---
df (gauss)
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 62
23 Mar 2017, 17:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]







multumesc mult! va raspund la intrebarea daca autorul pomeneste ceva de solutie : da, este doar rezultatul Jn = 1x3x5x....x(2n-1)/ 2 x 4 x 6 x....x2n x pi/4 (pi^2/6 - suma de la k =1 pana la n din 1/k^2) limita cred ca este 0

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
06 Sep 2017, 16:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

multumesc mult! va raspund la intrebarea daca autorul pomeneste ceva de solutie : da, este doar rezultatul Jn = 1x3x5x....x(2n-1)/ 2 x 4 x 6 x....x2n x pi/4 (pi^2/6 - suma de la k =1 pana la n din 1/k^2) limita cred ca este 0




---
df (gauss)
rotaruioana
Grup: membru
Mesaje: 62
06 Sep 2017, 18:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ma puteti ajuta va rog mult sa calculez integrala de la 0 la pi/4 din x^2cos^(2n)x dx si apoi limita acestui sir de integrale. PS : Sunt noua si nu stiu sa folosesc latex, imi cer scuze!
a fost scrisa gresit in sursa. Mii de scuze

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ