Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu sugestii » Conjecturi
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
10 Oct 2007, 16:19

[Trimite mesaj privat]

Conjecturi    [Editează]  [Citează] 

Sunteti de acord sa introduceti urmatoarea categorie:"Conjecturi"?
Aici se vor putea edita demonstratii ale unor conjecturi care nu s-au rezolvat pana azi,sau se pot enunta eventual conjecturi care nu exista inca.Deasemenea se poate initia ca prim subiect :"Lista conjecturi"
Va multumesc!
NIHIL SINE DEO!


---
ego
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Oct 2007, 22:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunteti de acord sa introduceti urmatoarea categorie:"Conjecturi"?
Aici se vor putea edita demonstratii ale unor conjecturi care nu s-au rezolvat pana azi,sau se pot enunta eventual conjecturi care nu exista inca.Deasemenea se poate initia ca prim subiect :"Lista conjecturi"
Va multumesc!
NIHIL SINE DEO!


Am fi extrem de bucurosi ca macar o singura conjectura sa aiba demonstratia publicata initial pe pro-didactica.ro, dar cel putin intr-un viitor apropiat ne indoim ca asa ceva are probabilitatea mai mare de 1%.

Nu avem nimic in continuarea discutiei despre conjecturi in acest thread, sau putem crea o zona de forum cu articole matematice care sa includa si o prezentare de conjecturi. Trebuie insa sa clarificam ce reprezinta conjecturi pentru administratorii pro-didactica.ro (terminologia fiind cea acceptata de majoritatea matematicienilor).

O conjectura matematica este o afirmatie matematica


  • care este plauzibila, fapt argumentat prin lucrari matematice
  • care nu a fost inca demonstrata complet a fi nici adevarata (altfel am numi-o teorema) si nici falsa
  • care este considerata de o anumita importanta
  • a carei rezolvare a fost incercata un grup seminificativ de matematicieni
  • care a fost deja acceptata drept conjectura de un mare numar de matematicieni seriosi


Deci faptul ca persoana A incearca sa rezolve o problema P si nu reuseste, nu transforma problema P in "conjectura lui A".

Faptul ca o persoana (sau un grup de persoane) numesc conjectura o anumita problema nerezolvata de ei, nu califica acea afirmatie drept o conjectura acceptata pe pro-didactica.ro.

Pentru a clarifica si mai mult lucrurile o lista de conjecturi acceptate poate fi gasita la
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_conjectures

Multe din aceste conjecturi nu pot fi intelese de vizitatorii pro-didactica.ro fara un efort deosebit, care poate ajunge chiar la ani de studii matematice la nivel de post-doctorat. Exista insa unele conjecturi in aceasta lista al caror enunt este accesibil tuturor si acestea ar merita poate o prezentare aici. De exemplu, conjectura lui Collatz. In masura timpului disponibil, daca nu se anunta alti voluntari, vom prezenta din cand in cand asemenea conjecturi accesibile.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
10 Oct 2007, 16:19

[Trimite mesaj privat]


Aveti perfecta dreptate ,dar eu cred ca nu este exclus ca o persoana sa emita o problema care sa nu poata fi rezolvata ,dar emitentul sa detina acea demonstratie.Un exemplu este "Marea Teorema a lui Fermat" care nu a fost demonstrata pana azi cu elemente de matematica cunoscute la data enuntarii ei, iar eu sunt convins ca Fermat a fost in posesia unei demonstratii minunate asa cum de fapt a lasat scris chiar el.Eu sunt inginer constructor ,pasionat de matematica si nu am pretentia ca sunt matematician. Fermat a fost de profesie avocat si datorita aportului sau in matematica este recunoscut ca unul din cei mai mari matematicieni din secolul al XVII-lea.Daca doriti va pot transmite prin email o nota matematica privind "Marea Teorema a lui Fermat".
Va multumesc!
Cu stima!


---
ego
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ