Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » Varianta 67 M 1 1
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dwade
Grup: membru
Mesaje: 7
16 May 2007, 12:09

[Trimite mesaj privat]

Varianta 67 M 1 1    [Editează]  [Citează] 

IV f)

Am o intrebare legata de "Argumentul gresit". Nu am inteles exact unde este greseala, nu putem afirma despre inversa unei functii continue si bijective ca e continua sau compunerea a doua functii continue definite pe R -> R nu e continua ?
In Ganga cls XI, Analiza, editia veche, pag 176 se afirma ca "daca f continua pe E, iar g continua pe f(E), atunci g compus cu f continua pe E".
V-as ruga daca puteti sa ma lamuriti.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
16 May 2007, 11:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
IV f)

Am o intrebare legata de "Argumentul gresit". Nu am inteles exact unde este greseala, nu putem afirma despre inversa unei functii continue si bijective ca e continua sau compunerea a doua functii continue definite pe R -> R nu e continua ?
In Ganga cls XI, Analiza, editia veche, pag 176 se afirma ca "daca f continua pe E, iar g continua pe f(E), atunci g compus cu f continua pe E".
V-as ruga daca puteti sa ma lamuriti.


Pentru functii de o variabila cele de mai sus sunt corecte. Din pacate functia in cauza depinde si de parametru, este de fapt o functie de doua variabile. Inversa sa ca o functie de x este diferita pentru fiecare valoare a parametrului. In materia de liceu nu figureaza nici un rezultat asupra functiilor de mai multe variabile. Rezolvarea noastra evita folosirea rezultatelor asupra functiilor de doua variabile (pe care in treacat fie spus, multi le vor vedea in materia de anul I de facultate).


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dwade
Grup: membru
Mesaje: 7
16 May 2007, 12:09

[Trimite mesaj privat]


am inteles situatia. multumesc pentru raspunsul prompt.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ