Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » V79, M2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 May 2007, 21:54

[Trimite mesaj privat]

V79, M2    [Editează]  [Citează] 

Subiectul II, punctul 1, subpunctul e. Care e treaba cu acea parabola?


---
Ionut
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 May 2007, 18:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Subiectul II, punctul 1, subpunctul e. Care e treaba cu acea parabola?


O parabola are punct de minim cand coeficientul dominant al functiei de gradul doi corespunzatoare este strict pozitiv. In cazul de fata cand m>1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 19:01

[Trimite mesaj privat]

minimul sau maximul functiei de gradul al doilea    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Subiectul II, punctul 1, subpunctul e. Care e treaba cu acea parabola?

rerprezentarea grafica a unei functii de gradul al doilea este o parabola; la fel si in cazul nostru avem de a face cu o parabola ;
Aici va trebui sa stim maximul sau minimul functiei de gradul al doilea si anume: (ecuatia generala este: ax^2+bx+c=0)
1). daca a>0 functia are un minim egal cu -(DELTA/4*a), minim ce se realizeaza pt. x=-b/2*a
2). daca a<0 functia are un maximegal tot cu -(DELTA/4*a), minim ce se realizeaza tot pt. x=-b/2*a

Ce ne intereseaza pe noi referitor la cerinta problemei noastre:
ni se zice ca functia are un punct de minim =>a>0, adica (in contextul problemei noastre): m-1>0 <=> m>1 <=> m apartine(1,+infinit)
Si acuma te intreb: asta e raspunsul de pe edu. ca nu mai am chef sa ma uit akuma .
Sper ca ai inteles si de data asta! ....Apropo...la cealalta intrebare de-a ta la care ti-am raspuns te-ai lamurit? Ai inteles explicatiile mele?

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
13 May 2007, 19:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Subiectul II, punctul 1, subpunctul e. Care e treaba cu acea parabola?

rerprezentarea grafica a unei ecuatii de gradul al doilea este o parabola; la fel si in cazul nostru avem de a face cu o parabola ;
Aici va trebui sa stim masimul sau minimul functiei de gradul al doilea si anume: (ecuatia generala este: ax^2+bx+c=0)
1). daca a>0 functia are un minim egal cu -(DELTA/4*a), minim ce se realizeaza pt. x=-b/2*a
2). daca a<0 functia are un maximegal tot cu -(DELTA/4*a), minim ce se realizeaza tot pt. x=-b/2*a

Ce ne intereseaza pe noi referitor la cerinta problemei noastre:
ni se zice ca functia are un punct de minim =>a>0, adica (in contextul problemei noastre): m-1<0 <=> m<1 <=> m apartine(-infinit,1)
Si acuma te intreb: asta e raspunsul de pe edu. ca nu mai am chef sa ma uit akuma .
Sper ca ai inteles si de data asta! ....Apropo...la cealalta intrebare de-a ta kla care ti-am raspuns te-ai lamurit? Ai inteles explicatiile mele?

Ai grije de terminologia folosita:
Reprezentarea grafica a unei functii de gradul doi,etc...


---
x
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 19:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Ai grije de terminologia folosita:
Reprezentarea grafica a unei functii de gradul doi,etc...

Merci m-am corectat si ca sa vezi ca in graba ca sa raspund cat mai repede am gresit si mai jos - la interval , dar m-am corectat repede;
dupa ce raspund imi citesc "opera" si daca ceva nu-mi convine dau un edit
daca mai observi astfel de greseli in raspunsurile mele te rog sa-mi atragi atentia-pt ca imi place sa stiu unde gresesc!

manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 19:14

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Subiectul II, punctul 1, subpunctul e. Care e treaba cu acea parabola?


O parabola are punct de minim cand coeficientul dominant al functiei de gradul doi corespunzatoare este strict pozitiv. In cazul de fata cand m>1.

Uite ca fara sa fi vazuta raspunsul dvs. am raspuns si eu; abia dupa ce am terminat de scris si am dat click pe butonul "Raspunde" am vazut si raspunsul dumneavoastra!

Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
13 May 2007, 19:16

[Trimite mesaj privat]


OK!
Am impresia ca am gresit la gramatica; ecuatii, functii???


---
x
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 19:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Si acuma te intreb: asta e raspunsul de pe edu. ca nu mai am chef sa ma uit akuma .

De vreme ce si d-nul Pitagora a dat raspunsul sau, mi-i clar ca asta tre' sa fie si raspunsul de pe edu.ro sau de nu e asta inseamna ca din nou au gresit cei ce au postat rezolvarile pe edu.ro!

manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 19:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
OK!
Am impresia ca am gresit la gramatica; ecuatii, functii???

Ok, akolo am inteles greseala mea si m-am corectat deja! daca mai sunt si alte greseli le accept - k-s ale mele doar .

kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 May 2007, 21:54

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru raspuns(uri). Intradevar, solutia de pe edu.ro e m>1.


---
Ionut
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ