Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » V88, M2
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 May 2007, 22:36

[Trimite mesaj privat]

V88, M2    [Editează]  [Citează] 

Vreau un ajutor la subiectul III , punctele d si f. Solutiile de pe edu.ro nu m-au ajutat sa inteleg. Multumesc!


---
Ionut
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 17:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Vreau un ajutor la subiectul III , punctele d si f. Solutiile de pe edu.ro nu m-au ajutat sa inteleg. Multumesc!


la pct d) trebuie sa gasim doua numere a si b irationale!
foloseste-te de punctul b) si gandeste-te ca inmultirea celor doua paranteze trebuie sa ne dea un numar natural (chiar mai mult : un numar strict mai mare decat 0 ) ca sa ne dea rezultatul un numar natural; gandeste-te la radical(2)*radical(2)=[radical(2)]^2=2 ; atunci tre' sa gasim doua numere egale (de preferinta) insa sa dispara si acel +1 din paranteza si acele numere sunt a=b=-1+radical(2)! (daca ai inteles ceea ce ti-am explicat trebuie sa constati ca se putea alege akolo nu doar radical(2) ci radical din orice numar - avand grija ca radical din acel numar sa ne dea un numar irational! ; deci un alt exemplu ar fi : a=b=-1+radical(7)) ;


la pct. f). foarte fain pe edu. se specifica si compunerea cu (-1). gandeste-te ca orice numar compus cu (-1) ne v-a da rezultatul -1 pt ca una din cele doua paranteze va fi 0 (cealalta nu mai conteaza cat va fi ) - si cand pomenesc de cele doua paranteze fac referire tot la punctul b) !!!
Sper ca ai inteles explicatiile mele ...daca nu o sa intervina cei mai in masura sa-ti explice!

kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
13 May 2007, 22:06

[Trimite mesaj privat]


M-am lamurit. Multumesc!


---
Ionut
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
13 May 2007, 22:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
M-am lamurit. Multumesc!

Cu placere!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ