Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » intrebari...multiple...
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
03 May 2007, 22:10

[Trimite mesaj privat]


Am in reperul cartezian xOy pct: A( 1,3), B(3,5, C(5,1). Pentru a aflat lungimea medianei din B a triunghiului ABC, am calculat laturile triunghiului ABC: AB = 2 radical din 2, AC = BC = 2 radical din 5 ( triunghi isoscel). Am dus mediana BM la dreapta AC si cu teorema lui Pitogara mi-a dat BM = radical din 15. La solutii si raspunsuri este 3. ???


---
Ionut
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
03 May 2007, 22:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am in reperul cartezian xOy pct: A( 1,3), B(3,5, C(5,1). Pentru a aflat lungimea medianei din B a triunghiului ABC, am calculat laturile triunghiului ABC: AB = 2 radical din 2, AC = BC = 2 radical din 5 ( triunghi isoscel). Am dus mediana BM la dreapta AC si cu teorema lui Pitogara mi-a dat BM = radical din 15. La solutii si raspunsuri este 3. ???


Triunghiul relevant NU este derptunghic, de aceea nu obtii rezultatul corect.


---
Euclid
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
03 May 2007, 23:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am in reperul cartezian xOy pct: A( 1,3), B(3,5, C(5,1). Pentru a aflat lungimea medianei din B a triunghiului ABC, am calculat laturile triunghiului ABC: AB = 2 radical din 2, AC = BC = 2 radical din 5 ( triunghi isoscel). Am dus mediana BM la dreapta AC si cu teorema lui Pitogara mi-a dat BM = radical din 15. La solutii si raspunsuri este 3. ???


Incearca mult mai simplu astfel (indiferent de ce fel de triunghi avem aceasta metoda merge):
ducem mediana din B pe latura AC si notam punctul cu M. Stim ca M este mijlocul segmentului AC (BM-mediana); atunci M are coordonatele xM=(1+5)/2=3
si yM=(3+1)/2=2 (am folosit formula de determinare a cordonatelor mijlocului unui segment). Acuma avem punctele B(3,5) si M(3,2)si calculam distanta dintre cele doua puncte, care este de fapt chiar lungimea medianei, adica rezultatul:
rad[(3-3)^2+(5-2)^2]=rad[3^2]=3
Sper ca am explicat bine si m-ai inteles!
Bafta!

manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
03 May 2007, 23:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]


Sa se determine cate submultimi ale multimii A contin elementul 2. ???


Submultimile cerute sunt de forma
, unde X este submultime a lui
. Cum B are 9 elemente, va avea 2^9 submultimi.

akuma am inteles! sincer mi s-a parut la inceput foarte ciudat raspunsul 2^9, dar acuma mi-i clar de ce e asa!-cred ca e singurul exercitiu de acest gen din toate variantele !
Multumesc!
Respect!

kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
03 May 2007, 23:37

[Trimite mesaj privat]


Am facut! Multumesc! Triunghiul ABM era dreptunghic doar daca era triunghiul ABC echilateral.


---
Ionut
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
04 May 2007, 00:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am facut! Multumesc! Triunghiul ABM era dreptunghic doar daca era triunghiul ABC echilateral.

Da, ai dreptate(si aici ne bazam pe faptul ca mediana intr-un triunghi echilateral este si inaltime)! dar nu e...

kzoom4
Grup: membru
Mesaje: 65
06 May 2007, 15:51

[Trimite mesaj privat]


Cum pot afla simetricul punctului A(6,5) fata de punctul B(2,3)?


---
Ionut
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 May 2007, 19:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum pot afla simetricul punctului A(6,5) fata de punctul B(2,3)?


Fie C(c,d) simetricul lui A fata de B. Atunci B este mijlocul segmentului AC, deci coordonatele lui B sunt media aritmetica a coordonatelor lui A si C. Obtinem
. De aici, c=-2 si d=1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
11 May 2007, 00:40

[Trimite mesaj privat]


limita cand x tinde la infinit din arctgx este pi/2 ?? si de ce ??

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
11 May 2007, 01:29

[Trimite mesaj privat]

arctangenta (din nou)    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
limita cand x tinde la infinit din arctgx este pi/2 ?? si de ce ??

Am raspuns la aceasta intrebare. Revino cu intrebari daca ceva nu-ti e clar.


---
Euclid


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58464 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ