Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2007 » M1-2 ???
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
15 Mar 2011, 23:05

[Trimite mesaj privat]

M1-2 ???    [Editează]  [Citează] 

buna!
1.: limita cand x->infinit din ln(2007x+2006)/2007x se poate face cu l'hopital nu? si rez o sa fie o! ln(infinit)=infinit???

2.: Var. 9 sub II 2). - puctul c). este direct 0 ptr ca avem doua polinoame unul de grad 1 la numarator, si unul de gard 2 la numitor, si conform unei definitii limita (cand x->infinit) este intotdeauna 0 (gradul numaratorului>gardul numitorului) ??asa se face??
- punctu e) de ce nu este limita egala cu infinit;nu
avem din nou dou polinoame unul,la numarator de grad
1/2 si unul, la numiotor, de grad 1/3 si cum gardul
celui de jos este mai mare decat gradul celui de jos
limita ar trebui sa fie infinit NU??? ce-i de la edu
au zis ca limita e zero (fara explicatii!)

3.:arctg0=0? cum gandim : tangenta carui unghi ne da 0 grade=in cazul nostru:tangenta de zero grade ne da 0 ???

4.: limita cand n -> infinit din 1/e^n este 0? si daca da de ce?? ptr k 1/e^n este o functie care pe masura ce n creste(->infinit) scade tot mai mult catre 0??asta sa fie explicatia??

multumesc !!!


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Mar 2007, 18:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
buna!
1.: limita cand x->infinit din ln(2007x+2006)/2007x se poate face cu l'hopital nu? si rez o sa fie o! ln(infinit)=infinit???


Fiind caz de nedeterminare
aplicam regula lui l'Hopital si avem


[Citat]
2.: Var. 9 sub II 2). - puctul c). este direct 0 ptr ca avem doua polinoame unul de grad 1 la numarator, si unul de gard 2 la numitor, si conform unei definitii limita (cand x->infinit) este intotdeauna 0 (gradul numaratorului>gardul numitorului) ??asa se face??


Nu avem polinoame acolo, caci mai apare si sin x, dar ideea este cam aceasi.
Am scos factor comun fortat
si apoi am folosit faptul ca sin si cos sunt marginite.

[Citat]

- punctu e) de ce nu este limita egala cu infinit;nu
avem din nou dou polinoame unul,la numarator de grad
1/2 si unul, la numiotor, de grad 1/3 si cum gardul
celui de jos este mai mare decat gradul celui de jos
limita ar trebui sa fie infinit NU??? ce-i de la edu
au zis ca limita e zero (fara explicatii!)

Eu vad gradul 1 la numarator si 3 la numitor, deci limita este 0. Este vorba de M1_2, varianta 9, II2e, nu?

[Citat]
3.:arctg0=0? cum gandim : tangenta carui unghi ne da 0 grade=in cazul nostru:tangenta de zero grade ne da 0 ???


Corect.

[Citat]
4.: limita cand n -> infinit din 1/e^n este 0? si daca da de ce?? ptr k 1/e^n este o functie care pe masura ce n creste(->infinit) scade tot mai mult catre 0??asta sa fie explicatia??

multumesc !!!

caci functia exponentiala creste la infinit cand n tinde catre infinit. Avem atunci o limita de tipul


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
08 Mar 2007, 23:45

[Trimite mesaj privat]


multumesc in primul rand ptr raspunsuri care sicer va spun ca ma ajuta fffffffff mult; unele intrebari poate sunt simplute dar credeti-ma ca sunteti singurii pe care pot sa-i intreb;

referitor la varinata 9, sub II, 2) punctul e) este limita cand n->infinit din (sqrt(n)+1)/(sqrt^3(n)+2) unde prin sqrt^3(n) am notat radical de ordinul 3 din n si cum radical din n este de fapt n la puterea 1/2 si radical de ordinul 3 din n este de fapt n la puterea 3/2 am zis ca avem o limita unde sus e n la puterea 1/2 si n este la numitor la puterea 3/2 si cum 1/2>3/2 linita este infinit Nu????


va multumesc!!!
cu respect, rtqwe

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Mar 2007, 00:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
multumesc in primul rand ptr raspunsuri care sicer va spun ca ma ajuta fffffffff mult; unele intrebari poate sunt simplute dar credeti-ma ca sunteti singurii pe care pot sa-i intreb;

referitor la varinata 9, sub II, 2) punctul e) este limita cand n->infinit din (sqrt(n)+1)/(sqrt^3(n)+2) unde prin sqrt^3(n) am notat radical de ordinul 3 din n si cum radical din n este de fapt n la puterea 1/2 si radical de ordinul 3 din n este de fapt n la puterea 3/2 am zis ca avem o limita unde sus e n la puterea 1/2 si n este la numitor la puterea 3/2 si cum 1/2>3/2 linita este infinit Nu????


va multumesc!!!
cu respect, rtqwe


Cred ca va uitati pe versiunea de dinainte de 19 februarie. Intre timp pe subiecte2007.edu.ro au facut unele modificari in variante. Ar trebui sa luati noile subiecte.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
manutmu
Grup: membru
Mesaje: 62
09 Mar 2007, 00:28

[Trimite mesaj privat]


aveti dreptate era vechea versiune de subiecte si acuma inteleg de ce acea limita este 0;
dar totusi ca sa nu raman cu o neclaritate va rog a-mi spune cat este acea limita de catre vorbeam eu , adik:

limita cand n->infinit din (radical(n)+1)/(radical de ordinul 3 din (n) +2 )

este cumva ac limita egala cu infinit (grad numarator>gard numitor)???

multumesc muuult de tot!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Mar 2007, 02:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
aveti dreptate era vechea versiune de subiecte si acuma inteleg de ce acea limita este 0;
dar totusi ca sa nu raman cu o neclaritate va rog a-mi spune cat este acea limita de catre vorbeam eu , adik:

limita cand n->infinit din (radical(n)+1)/(radical de ordinul 3 din (n) +2 )

este cumva ac limita egala cu infinit (grad numarator>gard numitor)???

multumesc muuult de tot!

Da, limita aceasta este infinit si argumentul este corect.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
hussein
Grup: membru
Mesaje: 1
15 Mar 2011, 23:05

[Trimite mesaj privat]


1.ba fratilor infinitul reprezinta un sir fara inceput si sfarsit de numere
2.deci nu este un numar iar de aici automat reiese ca nu putem scoate radical
din infiinit pentru ce nu e un nr

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ