Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
darkboy2704
Grup: membru
Mesaje: 3
22 Jun 2007, 19:10

[Trimite mesaj privat]

Figuri Geometrice    [Editează]  [Citează] 

Sunt clasa a VIII - a si as vrea sa va rog daca se poate sa imi recomandati un program cu care sa pot face figuri geometrice in spatiu ca am inceput sa scriu in Microsoft Word toate formulele de la prisma, piramida si restul si as vrea sa pun figura geometrica in dreptul formulelor respective. Orice informatie e bine venita. Mersi

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
13 Mar 2007, 19:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunt clasa a VIII - a si as vrea sa va rog daca se poate sa imi recomandati un program cu care sa pot face figuri geometrice in spatiu ca am inceput sa scriu in Microsoft Word toate formulele de la prisma, piramida si restul si as vrea sa pun figura geometrica in dreptul formulelor respective. Orice informatie e bine venita. Mersi

Programe comerciale: Cabri Geometry (scump), Geometer Sketchpad (dar nu sunt sigur ca face figuri in spatiu). Noi folosim niste scripturi de-ale casei ca sa punem in perspectiva puncte, drepte, s.a.m.d. In principiu, poti folosi orice soft pentru geometrie plana, cu conditia sa poti sa claculezi proiectiile obiectelor pe planul desenului.
Nu incurajam MS-Word pentru texte stiintifice. Incearca LyX (gratis!) care e un fel de LaTeX mai user friendly.


---
Euclid
darkboy2704
Grup: membru
Mesaje: 3
14 Mar 2007, 19:54

[Trimite mesaj privat]


Mersi mult. Nu stiu ce sa zic despre MS Word dar eu am versiunea 2007 si mi se pare foarte bun decat ala vechi si pot scrie formulele exact cum le scriu pe caiet cu radicali, linii de fractii si chestii de genu.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
14 Mar 2007, 19:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Mersi mult. Nu stiu ce sa zic despre MS Word dar eu am versiunea 2007 si mi se pare foarte bun decat ala vechi si pot scrie formulele exact cum le scriu pe caiet cu radicali, linii de fractii si chestii de genu.

Daca nu ai multe formule e probabil OK. In caz contrar, devine ineficient sa compui formulele "cu penseta". Dar, important e sa fim fericiti cu ce avem !


---
Euclid
daviodan
Grup: membru
Mesaje: 303
14 Mar 2007, 20:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunt clasa a VIII - a si as vrea sa va rog daca se poate sa imi recomandati un program cu care sa pot face figuri geometrice in spatiu ca am inceput sa scriu in Microsoft Word toate formulele de la prisma, piramida si restul si as vrea sa pun figura geometrica in dreptul formulelor respective. Orice informatie e bine venita. Mersi

Citesteaici.

darkboy2704
Grup: membru
Mesaje: 3
14 Mar 2007, 20:56

[Trimite mesaj privat]


Asa este Euclid. Daviodan mersi pentru pagina. Chiar acuma am vazut si ma pun sa citesc ce ii pe acolo.

ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
22 Jun 2007, 19:10

[Trimite mesaj privat]

Eucldian    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Dar, important e sa fim fericiti cu ce avem !

Numai pentru figuri plane, sau reprezentari plane ale unor 'aranjamente spatiale', as recomanda programul EUCLIDIAN. Este simplu, pritenos si rapid! Foarte util elevilor care nu prea stiu sa ... fiolosesca instrumentele geometrice! Bun ca material ilustrativ in lectiile de predare. Este o varianta!
O puteti gasi 'free' la http://membres.lycos.fr/animgallerie/euclide/EngMain.html.
Vacanta placuta!
Prof. C. Obreja, Roman


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47494 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ