Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Probleme propuse » Numere pare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AMOT
Grup: membru
Mesaje: 5
08 Mar 2011, 23:13

[Trimite mesaj privat]

Numere pare    [Editează]  [Citează] 

Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
06 Mar 2011, 20:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Bonus: pentru k=1 ob?inem demonstra?ia conjecturii lui Goldbach. Cum postarea e la "Probleme propuse" ?i nu la "Cereri de probleme", b?nuiesc c? propun?torul are o solu?ie, nu?

AMOT
Grup: membru
Mesaje: 5
07 Mar 2011, 07:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Bonus: pentru k=1 ob?inem demonstra?ia conjecturii lui Goldbach. Cum postarea e la "Probleme propuse" ?i nu la "Cereri de probleme", b?nuiesc c? propun?torul are o solu?ie, nu?

Nu as zice ca pentru k=1 este conjectura lui Golbach deoarece Goldbach dupa cum bine stiti a presupus altceva......
Conjectura lui Goldbach
De la Wikipedia, enciclopedia liber?:
"Conjectura lui Goldbach este o presupunere din partea matematicianului german Christian Goldbach (1690-1764). Acesta nu a l?sat nici o urm? în istoria matematicii cu excep?ia acestei propozitii, pe care el a propus-o, în 1742, într-o scrisoare c?tre Euler:
Orice întreg mai mare decât 2 poate fi scris ca sum? de 3 numere prime.
La vremea aceea, 1 era considerat num?r prim, asa c? o versiune modern? a conjecturii initiale a lui Goldbach este (varianta ternar? = varianta slab?):
Orice întreg mai mare decât 5 poate fi scris ca sum? de 3 numere prime.
Euler, devenind interesat de problem?, îi r?spunde c? aceast? conjenctur? este de fapt o consecint? a versiunii mai tari (varianta binar? = varianta tare):
Orice num?r întreg par mai mare decât 2 poate fi scris ca sum? de dou? numere prime.
El a observat c? în toate cazurile pe care le-a încercat, orice num?r par (cu exceptia lui 2, care este el însusi un num?r prim) poate fi reprezentat ca suma a dou? numere prime. De exemplu, 4=2+2, 6=3+3, 8=5+3, 10=5+5=3+7, 12=5+7, 14=7+7=3+11, 16=13+3=11+5, ... , 100=97+3 etc.
Euler nu a reusit s? demonstreze conjectura si de fapt nimeni nu a reusit pân? în prezent."
Ca atare eu am facut doar o presupunere.....si nu am demonstratia presupunerii mele.....dar poate ca cineva chiar si de pe acest forum va face candva demonstratia.
Se spune totusi ca "Matematicienii au reusit sa arate ca orice numar par este suma a cel mult 800000 de numere prime." si am citat din cartea "Marea teorema a lui Fermat-Povestea unei enigme care a contrariat cele mai luminate minti ale lumii vreme de 358 de ani" scrisa de Simon Singh (tradusa in romaneste de Mihnea Moroianu si Luiza Gervescu si editata de Editura HUMANITAS Bucuresti).

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Mar 2011, 20:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Se pare ca nu ati inteles rostul acestei zone de Forum in care se posteaza probleme pe care le propuneti celorlalti utilizatori, dar pentru care trebuie sa aveti o solutie.

Nu are sens sa ne invartim in jurul unor nuante complet inutile de istoria matematicii. Dl Enescu a numit conjectura lui Goldbach ceea ce aproape intreaga comunitate matematica cunoaste sub acest nume. Este rizibil si lipsit de orice urma de sens al ridicolului matematic sa postati aceasta conjectura sub forma unei probleme pe care o propuneti.

Nu are nici un sens sa va creati periodic noi identitati. Faptul ca in loc de TAMREF folositi acum AMOT nu cred ca pacaleste pe vreunul din utilizatorii obisnuiti de pe acest Forum.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Mar 2011, 20:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ca atare eu am facut doar o presupunere.....si nu am demonstratia presupunerii mele.....dar poate ca cineva chiar si de pe acest forum va face candva demonstratia.


Am fi extrem de onorati ca demonstratia uneia dintre cele mai dificile probleme de matematica sa apara nu in "Annals of Mathematics" sau "Inventiones" ci pe Forumul nostru. Este mult mai probabil insa ca de maine sa nu mai existe deloc coruptie in Romania.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
AMOT
Grup: membru
Mesaje: 5
07 Mar 2011, 22:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Se pare ca nu ati inteles rostul acestei zone de Forum in care se posteaza probleme pe care le propuneti celorlalti utilizatori, dar pentru care trebuie sa aveti o solutie.

Nu are sens sa ne invartim in jurul unor nuante complet inutile de istoria matematicii. Dl Enescu a numit conjectura lui Goldbach ceea ce aproape intreaga comunitate matematica cunoaste sub acest nume. Este rizibil si lipsit de orice urma de sens al ridicolului matematic sa postati aceasta conjectura sub forma unei probleme pe care o propuneti.

Nu are nici un sens sa va creati periodic noi identitati. Faptul ca in loc de TAMREF folositi acum AMOT nu cred ca pacaleste pe vreunul din utilizatorii obisnuiti de pe acest Forum.

Nu va suparati dar nu inteleg reactia dvs.??!!Daca ziceti ca nu este locul acestei probleme aici atunci poate o puneti la "Cereri de probleme",numai ca aceasta problema depaseste nivelul claselor de liceu daca nu chiar si al altor institute de cercetari in matematici.
Nu stiu daca are vreo importanta cum se numeste un utilizator sau altul dar sunt curios sa-mi spuneti care credeti dvs. ca este probabilitatea ca AMOT si TAMREF sa fie acelasi utilizator(asta ar fi o problema de matematica+informatica).
Eu am propus de fapt o generalizare a ceea Euler a presupus pentru k=1 si va mai spun ca nu am gasit aceasta generalizare nicaieri....dar poate ca nu am cautat suficient....desi eu am citat si din cartea lui Simon Singh in care se spune ca si citez din nou "Matematicienii au reusit sa arate ca orice numar par este suma a cel mult 800000 de numere prime,...." si vazand reactia dvs. atat de violenta ma intreb daca traducerea in romaneste a cartii este sau nu este corecta?????
Oricum ar fi problema propusa de mine ramane indiferent cine este persoana care o propune pentru ca de fapt ea se poate verifica sau nu pana la un anumit k sau pana la infinit....Asa incat inca o data va spun ca nu inteleg reactia dvs. atat de violenta.Va doresc succes in rezolvarea acestei probleme!

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
07 Mar 2011, 22:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

probabilitatea ca AMOT si TAMREF sa fie acelasi utilizator(asta ar fi o problema de matematica+informatica).


Cred ca e mai degraba o problema de IP.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
07 Mar 2011, 22:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Se pare ca nu ati inteles rostul acestei zone de Forum in care se posteaza probleme pe care le propuneti celorlalti utilizatori, dar pentru care trebuie sa aveti o solutie.

Nu are sens sa ne invartim in jurul unor nuante complet inutile de istoria matematicii. Dl Enescu a numit conjectura lui Goldbach ceea ce aproape intreaga comunitate matematica cunoaste sub acest nume. Este rizibil si lipsit de orice urma de sens al ridicolului matematic sa postati aceasta conjectura sub forma unei probleme pe care o propuneti.

Nu are nici un sens sa va creati periodic noi identitati. Faptul ca in loc de TAMREF folositi acum AMOT nu cred ca pacaleste pe vreunul din utilizatorii obisnuiti de pe acest Forum.

Nu va suparati dar nu inteleg reactia dvs.??!!Daca ziceti ca nu este locul acestei probleme aici atunci poate o puneti la "Cereri de probleme",numai ca aceasta problema depaseste nivelul claselor de liceu daca nu chiar si al altor institute de cercetari in matematici.
Nu stiu daca are vreo importanta cum se numeste un utilizator sau altul dar sunt curios sa-mi spuneti care credeti dvs. ca este probabilitatea ca AMOT si TAMREF sa fie acelasi utilizator(asta ar fi o problema de matematica+informatica).
Eu am propus de fapt o generalizare a ceea Euler a presupus pentru k=1 si va mai spun ca nu am gasit aceasta generalizare nicaieri....dar poate ca nu am cautat suficient....desi eu am citat si din cartea lui Simon Singh in care se spune ca si citez din nou "Matematicienii au reusit sa arate ca orice numar par este suma a cel mult 800000 de numere prime,...." si vazand reactia dvs. atat de violenta ma intreb daca traducerea in romaneste a cartii este sau nu este corecta?????
Oricum ar fi problema propusa de mine ramane indiferent cine este persoana care o propune pentru ca de fapt ea se poate verifica sau nu pana la un anumit k sau pana la infinit....Asa incat inca o data va spun ca nu inteleg reactia dvs. atat de violenta.Va doresc succes in rezolvarea acestei probleme!


Imi pare rau ca reactia mea este interpretata a fi "violenta" cand doar spune lucrurilor pe nume. Am vrut doar sa clarific lucrurile pentru ca sa nu inducem in eroare utilizatori neavizati. Consider de-a dreptul NOCIV ca elevii sa incerce sa demonstreze conjectura lui Goldbach crezand ca lucreaza la o problema careia i se cunoaste rezolvarea.

Prin faptul ca ati scris aceasta problema arhicunoscuta de matematicieni va arogati un drept pe care nu-l aveti. Puteti propune altora ca problema "generalizarea" conjecturii lui Goldbach doar daca aveti un oarecare merit in domeniu si DOAR DUPA ce mentionati numele conjecturii. Faptul ca d-voastra nu ati gasit nicaieri scrisa aceasta afirmatie nu schimba cu nimic situatia.

Uitati faptul ca am drepturi de administrator pe acest Forum. Nu doar banuiesc, ci STIU cu siguranta ca TAMREF=AMOT.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
AMOT
Grup: membru
Mesaje: 5
08 Mar 2011, 08:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

probabilitatea ca AMOT si TAMREF sa fie acelasi utilizator(asta ar fi o problema de matematica+informatica).


Cred ca e mai degraba o problema de IP.

Vreti sa spuneti ca nu pot fi inregistrati doi sau mai multi useri (persoane civile diferite) pe acelasi calculator?Eu cred ca se poate.....

AMOT
Grup: membru
Mesaje: 5
08 Mar 2011, 08:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
Orice numar par mai mare decat 2k+1 poate fi scris ca suma a k+1 numere prime unde k=1,2,3,.....


Se pare ca nu ati inteles rostul acestei zone de Forum in care se posteaza probleme pe care le propuneti celorlalti utilizatori, dar pentru care trebuie sa aveti o solutie.

Nu are sens sa ne invartim in jurul unor nuante complet inutile de istoria matematicii. Dl Enescu a numit conjectura lui Goldbach ceea ce aproape intreaga comunitate matematica cunoaste sub acest nume. Este rizibil si lipsit de orice urma de sens al ridicolului matematic sa postati aceasta conjectura sub forma unei probleme pe care o propuneti.

Nu are nici un sens sa va creati periodic noi identitati. Faptul ca in loc de TAMREF folositi acum AMOT nu cred ca pacaleste pe vreunul din utilizatorii obisnuiti de pe acest Forum.

Nu va suparati dar nu inteleg reactia dvs.??!!Daca ziceti ca nu este locul acestei probleme aici atunci poate o puneti la "Cereri de probleme",numai ca aceasta problema depaseste nivelul claselor de liceu daca nu chiar si al altor institute de cercetari in matematici.
Nu stiu daca are vreo importanta cum se numeste un utilizator sau altul dar sunt curios sa-mi spuneti care credeti dvs. ca este probabilitatea ca AMOT si TAMREF sa fie acelasi utilizator(asta ar fi o problema de matematica+informatica).
Eu am propus de fapt o generalizare a ceea Euler a presupus pentru k=1 si va mai spun ca nu am gasit aceasta generalizare nicaieri....dar poate ca nu am cautat suficient....desi eu am citat si din cartea lui Simon Singh in care se spune ca si citez din nou "Matematicienii au reusit sa arate ca orice numar par este suma a cel mult 800000 de numere prime,...." si vazand reactia dvs. atat de violenta ma intreb daca traducerea in romaneste a cartii este sau nu este corecta?????
Oricum ar fi problema propusa de mine ramane indiferent cine este persoana care o propune pentru ca de fapt ea se poate verifica sau nu pana la un anumit k sau pana la infinit....Asa incat inca o data va spun ca nu inteleg reactia dvs. atat de violenta.Va doresc succes in rezolvarea acestei probleme!


Imi pare rau ca reactia mea este interpretata a fi "violenta" cand doar spune lucrurilor pe nume. Am vrut doar sa clarific lucrurile pentru ca sa nu inducem in eroare utilizatori neavizati. Consider de-a dreptul NOCIV ca elevii sa incerce sa demonstreze conjectura lui Goldbach crezand ca lucreaza la o problema careia i se cunoaste rezolvarea.

Prin faptul ca ati scris aceasta problema arhicunoscuta de matematicieni va arogati un drept pe care nu-l aveti. Puteti propune altora ca problema "generalizarea" conjecturii lui Goldbach doar daca aveti un oarecare merit in domeniu si DOAR DUPA ce mentionati numele conjecturii. Faptul ca d-voastra nu ati gasit nicaieri scrisa aceasta afirmatie nu schimba cu nimic situatia.

Uitati faptul ca am drepturi de administrator pe acest Forum. Nu doar banuiesc, ci STIU cu siguranta ca TAMREF=AMOT.

Invatatmantul romanesc trebuie reformat as zice eu dupa modelul german altfel coruptia in acest domeniu va fi nefasta pentru Romania.
Nu vreau sa mai comentez mai mult caci v-am trimis in particular un mesaj dar adaug ca nu este pedagogic sa subestimati elevii din clasele IV-XII (si deci trebuie invatati sa gandeasca) deoarece consider ca:
In ghiozdanul oricarui elev se afla Titlul de dr.h.c. sau chiar dr.h.c.mult.. (bine inteles obtinut nu prin inselaciune)....asta parfrazandu-l pe Napoleon (daca el ar fi zis):"In ranita oricarui soldat se afla un baston de maresal"....
Multa si buna expertiza in matematici si in informatica va transmit de pe acelasi calculator al amicului meu TAMREF si sper ca azi sa iau laptop-ul de la reparat....

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Mar 2011, 23:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
... nu este pedagogic sa subestimati elevii din clasele IV-XII (si deci trebuie invatati sa gandeasca) deoarece consider ca:
In ghiozdanul oricarui elev se afla Titlul de dr.h.c. sau chiar dr.h.c.mult..


Un titlu de doctor in matematici nu este de ajuns pentru demonstrarea conjecturii lui Goldbach. Nu stiu daca intelegeti ca un conducator de doctorat dand un asemenea subiect de teza poate incheia cariera in matematica majoritatii studentilor oricat de buni ar fi.

Elevii de liceu pot doar visa la demonstrarea conjecturii lui Goldbach dar exista atatea alte probleme de matematica mult mai recomandabile.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ