Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Carantina » Polinom cu coeficienti intregi
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alex2009
Grup: membru
Mesaje: 288
02 Feb 2011, 08:35

[Trimite mesaj privat]

Polinom cu coeficienti intregi    [Editează]  [Citează] 

Fie patru numere reale
si
astfel incat
. Sa se demonstreze ca exista un numar natural
astfel incat polinomul
sa aiba coeficienti intregi.


---
Student Automatica
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
01 Feb 2011, 12:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Fie patru numere reale
si
astfel incat
. Sa se demonstreze ca exista un numar natural
astfel incat polinomul
sa aiba coeficienti intregi.

Sunt curios sa vad o solutie la asa ceva.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Feb 2011, 17:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Fie patru numere reale
si
astfel incat
. Sa se demonstreze ca exista un numar natural
astfel incat polinomul
sa aiba coeficienti intregi.


Problema incompleta, fara sens clar si cu afirmatia finala falsa. Asemenea incercari isi au locul in zona "Cereri de probleme".


---
Pitagora,
Pro-Didactician
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
01 Feb 2011, 17:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]



Problema incompleta, fara sens clar si cu afirmatia finala falsa. Asemenea incercari isi au locul in zona "Cereri de probleme".


Nici m?car acolo

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
02 Feb 2011, 00:34

[Trimite mesaj privat]


Am incercat sa dau un sens enuntului si cred ca am chiar reusit. Nu numai atat, problema este (in acest sens) chiar adevarata. Rezumatul celor date:

Luam patru numere reale
si
deci ori luam de fapt cinci, ori luam patru si mai luam unul, ultimul nenegativ. Cerem sa avem
.
In secunda urmatoare il uitam pe acest x particular de care nu mai avem nevoie si pe care l-am gasit greu incat polinomul XXXX +a XXX + b XX + c X + d sa ia in x o valoare >= 0 si inventam necunoscuta x, care nu mai este numar, ci o nedeterminata.

Se cere sa se demonstreze ca exista un numar natural n astfel incat polinomul
sa aiba coeficienti intregi.

Nu ni se cere sa-i aibe pe toti intregi! Ci doar cativa, unu-doi acolo. Bun, cu gramatica romana avem o problema. Adica cum "un coeficienti"? Dar sa vedem ce avem:
Coeficientul lui x in gradul n+4 este unu, un intreg. Suntem aproape-aproape de sfarsit. Ne mai trebuie doar unu si avem deja doi.
Solutia mea prevede sa ne uitam la coeficientul lui f in grad n+5...
Ca sa fie si mai clar, luam n=0. Da, el exista si e bun.

Am scris cele de mai sus nu pentru a scrie o noua pagina din revista Eulenspiegel, ci pentru a intari faptul ca exprimarea in matematica nu este usoara. De multe ori, ceea ce dorim sa exprimam "se compileaza altfel" prin prisma logicii propozitionale si a subintelesului folosirii cuantorilor universali "exista" si orice".
La mine la scoala chiar s-a cerut o vreme sa scriem solutiile exercitiilor avand grija de topica in propozitie de asa natura incat oricelitera folosita sa fi fost inventata in prealabil. Ceva de forma
[ Sa se arate ca (x-1)(x-2)+10 > 0 pentru orice x real ] trebuia scris
[ Sa se arate ca pentru orice x real are loc (x-1)(x-2)+10 > 0 ] .
Si de obicei toti cuantorii trebuie adunati in fata. (Formule lungi pot apare si in delimitarea domeniului cuantorilor, de exemplu putem avea ceva de forma "exista epsilon>0" si ceva mai lung de forma "pentru orice y cu exp(y)-10y+y/(1+y+y^2)>0" dar la sfarsit trebuie sa se afle totdeauna acel "astfel incat".)

Acest lucru nu face in exemplul de mai sus mare diferenta, e clar ca ne ocupam imediat de functia (x-1)(x-2)+10, sa incercam insa sa ne imaginam ce mecanism de gandire si exprimare ne ajuta imediat sa intelegem ce este convergenta uniforma a unui sir de functii "bune" (in definitia cu epsilon si delta, nu a celei ce ia direct norma supremum..).

Propozitia data ar fi putut incepe mai bine cu:
Se fixeaza patru numere reale a,b,c,d. Aici se pune punct si se incepe o propozitie noua, daca introducem o variabila noua x cu un rol nou. Enuntul devine neclar imediat ce x este introdus. (Ceva ce se da nu se noteaza psihologic cu x, tot asa cum nu se noteaza de obicei cu epsilon indicele unui sir. Imediat dupa aceea x devine membru intr-un polinom, spre confuzia mea si mai mare.) Ma gat aici cu scuzele de rigoare, dar partea de comunicare in matematica este primul pas spre o nota mai buna si spre o calitate a gandirii superioara.


---
df (gauss)
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
02 Feb 2011, 08:35

[Trimite mesaj privat]


Dac? ave?i cel mai mic dubiu în privin?a unei probleme, posta?i-o la "probleme propuse". E p?cat c? nu ave?i r?bdare s? v? auto-verifica?i.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ