Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2010 » Intrebarile unui nestiutor
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
andonieandrei
Grup: membru
Mesaje: 17
30 Jul 2010, 03:58

[Trimite mesaj privat]

Intrebarile unui nestiutor    [Editează]  [Citează] 

Ma pregatesc pentru a II - a sesiune a bacalaureatului, insa de multe ori ma lovesc de niste dileme care nu reusesc sa la rezolv de unul singur.

Pentru inceput: La MT2(2009) V94 - S2 - Ex2 - c) , la rezolvarea acesteia, nu pot sa imi dau seama de ce s-a luat doar primul coeficient al polinomului, si anume: a^3 + 2a. Banuiesc ca este vre-o proprietate/regula/formula a polinoamelor care atesta acest lucru, daca este asa, va rog sa ma informati si pe mine. Trecand peste acest fapt, in continuarea rezolvari, nu inteleg cum s-a ajuns la acel rezultat, si anume 0, ce metode s-au folosit?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
28 Jul 2010, 18:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ma pregatesc pentru a II - a sesiune a bacalaureatului, insa de multe ori ma lovesc de niste dileme care nu reusesc sa la rezolv de unul singur.

Pentru inceput: La MT2(2009) V94 - S2 - Ex2 - c) , la rezolvarea acesteia, nu pot sa imi dau seama de ce s-a luat doar primul coeficient al polinomului, si anume: a^3 + 2a. Banuiesc ca este vre-o proprietate/regula/formula a polinoamelor care atesta acest lucru, daca este asa, va rog sa ma informati si pe mine. Trecand peste acest fapt, in continuarea rezolvari, nu inteleg cum s-a ajuns la acel rezultat, si anume 0, ce metode s-au folosit?


Un calcul simplu ne da

Ni se cere sa aratam ca
, ceea ce revine la

Cum suntem in
avem 3=0 (ar fi trebuit puse niste caciulite la toate numerele de mai sus) si de asemenea
. Deci trebuie sa aratam ca
iar acest lucru a fost demonstrat la inceputul rezolvarii noastre din iBac.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
andonieandrei
Grup: membru
Mesaje: 17
28 Jul 2010, 19:51

[Trimite mesaj privat]


Din demonstaratia oferita de Dv. (
) am inteles doar partial, adica doar atat:
, dar, cred eu, ca si atat este suficient pentru a demonstra ca este egal cu 0.


Va Multumesc!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
30 Jul 2010, 03:58

[Trimite mesaj privat]


Poate altfel poate clarificam (ne)placerile calculului peste inelul (corpul) cu trei elemente notate fie
0, 1, 2
fie ca in multe manuale pentru intarirea birocratiei
(0 caciula), (1 caciula), (2 caciula).

Eu voi nota cu 0,1,2...
Avem de aratat ca doua expresii in necunoscuta <a> sunt "egale ca functii polinomiale" (nu ca polinoame, desigur, deoarece gradele lor difera).

Pai care sunt respectiv valorile celor doua expresii pentru singurele 3 valori posibile?

Pentru 2a+1 le dau eu:

2.0 + 1 = 0+1 = 1
2.1 + 1 = 2+1 = 3 = 0
2.2 + 1 = 4+1 = 5 = 2

(Peste tot sunt caciuli pentru cei ce vor neaparat sa le vada.)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ