Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2009 MT1 » bac 2009
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m6y6r6e
Grup: membru
Mesaje: 37
30 Jun 2009, 20:42

[Trimite mesaj privat]

bac 2009    [Editează]  [Citează] 

In legatura cu Varianta 72 subiectul III 2 c) care a picat la bac, multi elevi au spus ca au rezolvat problema cu suma Riemann. E posibila o astfel de rezolvare?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 Jun 2009, 19:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In legatura cu Varianta 72 subiectul III 2 c) care a picat la bac, multi elevi au spus ca au rezolvat problema cu suma Riemann. E posibila o astfel de rezolvare?


Ma indoiesc profund ca se poate face direct cu o suma Riemann.


---
Euclid
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Jun 2009, 19:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In legatura cu Varianta 72 subiectul III 2 c) care a picat la bac, multi elevi au spus ca au rezolvat problema cu suma Riemann. E posibila o astfel de rezolvare?


Nu vad cum ar putea fi folosita o suma Riemann la aceasta problema. Probabil acesti elevi au scris solutia unei alte probleme. De altfel putin dupa ora 9 pe forumul de ilegalisti forum.softpedia.com se zvonea o alta varianta 3 care se rezolva intr-adevar cu sume Riemann.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mishuca
Grup: membru
Mesaje: 37
30 Jun 2009, 20:38

[Trimite mesaj privat]


exista o carte de rezolvari, nu stiu daca am retinut bine, de la editura Campion parca, in care este o rezolvare in care se foloseste o suma Riemann
aceeasi carte are la sub I var 48, ex 4 o rezolvare gresita cu combinari de 7 luate cate 3 care apare in rezolvarile multor elevi!!!!!

punkkid2
Grup: membru
Mesaje: 1
30 Jun 2009, 20:42

[Trimite mesaj privat]


Stiu este gresit in acea carte.. Practic autorii doar calculeaza suma Riemann din dreapta si o lasa asa.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ