Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2009 MT1 » Varianta 67, sub III
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
mathmylove
Grup: membru
Mesaje: 30
17 Jun 2009, 20:22

[Trimite mesaj privat]

Varianta 67, sub III    [Editează]  [Citează] 

1 b)
Se poate asa in loc sa folosim formula
?

2 c) Cum se arata ca sirul
este strict crescator?

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Apr 2009, 19:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1 b)
Se poate asa in loc sa folosim formula
?

Aceasta abordare este echivalenta cu cea de pe iBac. Este corecta.
[Citat]

2 c) Cum se arata ca sirul
este strict crescator?

Nu este nevoie sa aratam acest lucru; de altfel, s-ar putea sa fie dificil.


---
Euclid
izvor
Grup: membru
Mesaje: 8
17 Jun 2009, 18:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
1 b)
Se poate asa in loc sa folosim formula
?

Aceasta abordare este echivalenta cu cea de pe iBac. Este corecta.
[Citat]

2 c) Cum se arata ca sirul
este strict crescator?

Nu este nevoie sa aratam acest lucru; de altfel, s-ar putea sa fie dificil.


Cum aratati ca sirul este crescator? Sau, daca nu trebuie monotonia, ingalitatea? 67 III 2C? MULTUMESC!

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Jun 2009, 19:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cum aratati ca sirul este crescator? Sau, daca nu trebuie monotonia, ingalitatea? 67 III 2C? MULTUMESC!


Se trece n in partea stanga la numitor. In acest moment membrul stang al inegalitatii este o suma Riemann. Din monotonia functiei, suma Riemann se majoreaza cu integrala pe [0,1], care este egala cu
.


---
Euclid
izvor
Grup: membru
Mesaje: 8
17 Jun 2009, 19:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Cum aratati ca sirul este crescator? Sau, daca nu trebuie monotonia, ingalitatea? 67 III 2C? MULTUMESC!


Se trece n in partea stanga la numitor. In acest moment membrul stang al inegalitatii este o suma Riemann. Din monotonia functiei, suma Riemann se majoreaza cu integrala pe [0,1], care este egala cu
.


Functia fiind descrescatoare si convexa, sau pur si simplu descrescatoare? Sa inteleg ca este vorba de faptul ca suma Rieman aprox. prin lipsa aria subgraficului? Mi- ar fi placut sa stiu cum sa dovedesc monotonoa cresc a sirului. Mi se pare mai riguros. Multumesc mult.

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Jun 2009, 20:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Functia fiind descrescatoare si convexa, sau pur si simplu descrescatoare? Sa inteleg ca este vorba de faptul ca suma Rieman aprox. prin lipsa aria subgraficului? Mi- ar fi placut sa stiu cum sa dovedesc monotonoa cresc a sirului. Mi se pare mai riguros. Multumesc mult.


Faptul ca functia este convexa n-are nici o importanta. In rest, argumentul dv. este exact cel pe care l-am schitat mai sus. Este 100% riguros.

Monotonia sirului din enunt este, in mod potential, extrem de dificil de demonstrat. Dar... nu se cere!


---
Euclid
izvor
Grup: membru
Mesaje: 8
17 Jun 2009, 20:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

Functia fiind descrescatoare si convexa, sau pur si simplu descrescatoare? Sa inteleg ca este vorba de faptul ca suma Rieman aprox. prin lipsa aria subgraficului? Mi- ar fi placut sa stiu cum sa dovedesc monotonoa cresc a sirului. Mi se pare mai riguros. Multumesc mult.


Faptul ca functia este convexa n-are nici o importanta. In rest, argumentul dv. este exact cel pe care l-am schitat mai sus. Este 100% riguros.

Monotonia sirului din enunt este, in mod potential, extrem de dificil de demonstrat. Dar... nu se cere!



multumesc!


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ