Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2009 » Program de pregatire pentru Bacalaureat 2009
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 May 2009, 03:08

[Trimite mesaj privat]

Program de pregatire pentru Bacalaureat 2009    [Editează]  [Citează] 

Pentru a contracara lipsa de precizie si de claritate a cunostintelor elevilor, intr-o
incercare de a sprijini eforturile elevilor si ale profesorilor lor, ProDidactica
va propune incepand din decembrie 2008 un program de pregatire accelerata pentru
examenul de Bacalaureat 2009 la matematica.

Avem convingerea ca modul in care am sistematizat informatiile, reprezinta un
important castig de timp pentru elevi. Am impartit materia de studiu in 20 de
lectii recapitulative, iar studiul unei lectii ar trebui sa-i ia unui elev de regula
cel mult o saptamana.

Asadar, 20 de lectii care pun la dispozitia elevilor un material in care toate
notiunile sunt explicate pe baza de exemple concrete, extrase din subiectele de bacalaureat din 2008. Garantam ca am reusit sa acoperim 80% din problematica examenului.

Am optat pentru un limbaj riguros, dar in acelasi timp flexibil. De aceea, ne-am
plasat afectiv in tabara elevilor, sperand intr-o punte de legatura care poate
facilita comunicarea. Totodata, ne bazam pe clementa binevoitoare a profesorilor
cu experienta, in cazul in care nu vor impartasi orientarea noastra. Ramanem permanent
cu dorinta de a le multumi, apreciindu-le activitatea pedagogica sau de creatie.




Modul de organizare al pregatirii, pe scurt:

- in fiecare saptamana cel putin o lectie.

- elevii citesc lectia si rezolva tema.

- rezolvarile problemelor propuse ca tema pot fi consultate apoi pe site.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mishuca
Grup: membru
Mesaje: 37
08 Dec 2008, 19:09

[Trimite mesaj privat]


cred ca este o idee f. buna, utila mai ales elevilor de clasa XII .unde gasim aceste lectii si se plateste ceva pentru a le accesa?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Dec 2008, 00:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
cred ca este o idee f. buna, utila mai ales elevilor de clasa XII .unde gasim aceste lectii si se plateste ceva pentru a le accesa?


Stati pe aproape. In 1-2 zile in meniul din stanga veti avea "iBac - Lectii". Veti gasi acolo toate detaliile.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
mariagavris
Grup: membru
Mesaje: 94
14 Jan 2009, 11:43


Buna ziua. De ce nu are acel program de pregatire despre care ati vorbit?


---
FAnamaria
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
14 Jan 2009, 19:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna ziua. De ce nu are acel program de pregatire despre care ati vorbit?


Din motive oarecum neasteptate, vom lansa acel program abia acum, inainte de sfarsitul lunii ianuarie. Ne cerem scuze.


---
Euclid
mariagavris
Grup: membru
Mesaje: 94
26 Jan 2009, 22:29


Se apropie sfarsitul lunii ianuarie. Asteptam cu nerabdare acel program


---
FAnamaria
Amellya
Grup: membru
Mesaje: 1
26 Jan 2009, 23:39

[Trimite mesaj privat]


Acel program, dupa parerea mea, o sa ne fie de foarte mult ajutor, comparativ cu rezolvarile variantelor. Cel putin mie, cu siguranta, deoarece am avut 4 profesori in acesti 4 ani de liceu. Si ceea ce imi lipseste este materia de clasa a 9 a si a 10 a. Am manuale, dar la cat de bine sunt structurate, mai bine ma lipsesc. Mai ales ca nu este chiar foarte mult de recuperat ca doar pe parcurs ne-am mai lovit de ele si s-au mai lamurit cat de cat. Si sunt convinsa ca nu sunt singura in aceata situatie. Una este sa ai teoria si alta e sa ai rezolvarile si sa nu intelegi ce si cum.

mariagavris
Grup: membru
Mesaje: 94
27 Jan 2009, 09:35


[Citat]
Acel program, dupa parerea mea, o sa ne fie de foarte mult ajutor, comparativ cu rezolvarile variantelor. Cel putin mie, cu siguranta, deoarece am avut 4 profesori in acesti 4 ani de liceu. Si ceea ce imi lipseste este materia de clasa a 9 a si a 10 a. Am manuale, dar la cat de bine sunt structurate, mai bine ma lipsesc. Mai ales ca nu este chiar foarte mult de recuperat ca doar pe parcurs ne-am mai lovit de ele si s-au mai lamurit cat de cat. Si sunt convinsa ca nu sunt singura in aceata situatie. Una este sa ai teoria si alta e sa ai rezolvarile si sa nu intelegi ce si cum.

Este adevarat ce spui, numai sa apara acel program


---
FAnamaria
mariagavris
Grup: membru
Mesaje: 94
08 Feb 2009, 21:10


Mai apare acel program de pregatire daca subiectele sunt cele de anul trecut?


---
FAnamaria
nafets
Grup: membru
Mesaje: 28
16 Feb 2009, 09:05

[Trimite mesaj privat]


Cei de la Pro-Didactica....s-au cam dat "la fund" cu acel program sau poate au fost debusolati de Abramburica ca vor fi aceleasi subiecte....Ramane de vazut



---
len
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
16 Feb 2009, 09:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cei de la Pro-Didactica....s-au cam dat "la fund" cu acel program sau poate au fost debusolati de Abramburica ca vor fi aceleasi subiecte....Ramane de vazut



... suntem intr-adevar derutati.


---
Euclid


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ