Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » iBac 2008 - zona cu acces platit
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
29 May 2008, 09:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Buna!Mi-am facut si eu cont la dvs.si am platit cei 24RON.Am acces la subiecte si rezolvari online.Totusi nu puteti sa ne ajutati cu rezolvari pe care sa le putem descarca de pe site-ul vostru(rezolvari complete in format .doc sau .pdf)?Contra-cost.Eu unul am mare nevioe de ele.Va multumesc!


Folositi comanda "Print" din meniul browser-ului.
  • Daca pagina se imprima cu caractere albe pe fond negru, bifati casuta 'print background'. Daca problema persista, faceti un upgrade la browser.
  • O metoda alternativa: in momentul in care apare meniul imprimantei, folositi optiunea 'print to file'. Majoritatea pc-urilor au un modul ce permite redirectarea tiparirii propriu-zise catre un fisier, intr-unul din formatele populare (e.g. pdf).
  • O metoda echivalenta cu punctul precedent este folosirea unei imprimante virtuale capabila sa produca fisiere pdf.


---
Euclid
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
29 May 2008, 09:19

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
am trimis nr referinta de la bancpost, nu am primit pe mail inca nici un cod de acces

... dar nici nu a trebuit sa asteptati zile. Din pacate, si aceasta metoda dureaza cateva ore, dar in nici un caz zile. La un moment dat vom introduce si plata prin sms, care va reduce timpul intre comanda si livrarea codului de acces la cateva minute.


---
Euclid
genutzu199
Grup: membru
Mesaje: 2
29 May 2008, 23:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Buna!Mi-am facut si eu cont la dvs.si am platit cei 24RON.Am acces la subiecte si rezolvari online.Totusi nu puteti sa ne ajutati cu rezolvari pe care sa le putem descarca de pe site-ul vostru(rezolvari complete in format .doc sau .pdf)?Contra-cost.Eu unul am mare nevioe de ele.Va multumesc!


Folositi comanda "Print" din meniul browser-ului.
  • Daca pagina se imprima cu caractere albe pe fond negru, bifati casuta 'print background'. Daca problema persista, faceti un upgrade la browser.
  • O metoda alternativa: in momentul in care apare meniul imprimantei, folositi optiunea 'print to file'. Majoritatea pc-urilor au un modul ce permite redirectarea tiparirii propriu-zise catre un fisier, intr-unul din formatele populare (e.g. pdf).
  • O metoda echivalenta cu punctul precedent este folosirea unei imprimante virtuale capabila sa produca fisiere pdf.

Mai multe detalii,va rog!Am incercat a doua varianta dar cand incerc sa deschid fisierul cu Adobe reader imi zice ca formatul nu este suportat.Eu am nevoie de rezolvari in format .pdf sau .doc,nu vreau sa le printez.Va rog sa ma ajutati!Ms!


---
.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 May 2008, 01:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Eu am nevoie de rezolvari in format .pdf sau .doc,nu vreau sa le printez.Va rog sa ma ajutati!Ms!


Din moment ce nu doriti sa le imprimati, nu inteleg de ce nu le cititi pe monitor in formatul actual. Nu se vad bine?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 May 2008, 10:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Mai multe detalii,va rog!Am incercat a doua varianta dar cand incerc sa deschid fisierul cu Adobe reader imi zice ca formatul nu este suportat.Eu am nevoie de rezolvari in format .pdf sau .doc,nu vreau sa le printez.Va rog sa ma ajutati!Ms!


In momentul in care bifati 'print to file', tiparirea se redirecteaza catre un fisier (puteti sa-l numiti cum doriti). FORMATUL acestui fisier depinde de setarile de pe calculatorul dumneavoastra. Este adevarat ca pentru o vreme, Microsoft nu a suportat conversia catre pdf. In schimb, va puteti instala o 'imprimanta virtuala' pentru conversia in format pdf. Exista o multitudine de astfel de scule, dar nu va putem recomanda in mod particular niciuna. Poate unul dintre utilizatorii nostri de pe forum sa intervina cu o sugestie...

Evident cele de mai sus sunt valabile pentru Windows...


---
Euclid
Alinstein
Grup: membru
Mesaje: 12
30 May 2008, 18:10

[Trimite mesaj privat]


imi puteti explica putin mai detaliat cum ati procedat la rezolvarea exercitiului 2c) varianta 19 sub III? nu inteleg exercitiile in care folositi schimbarea de variabila


---
hope for the best.
Alinstein
Grup: membru
Mesaje: 12
30 May 2008, 18:15

[Trimite mesaj privat]


si mai am o intrebare... daca as explica si eu la bac exercitiile cu monotonie fara sa ma folosesc de tabel, cum invat de aici, se acorda punctaj maxim? nu e umpic cam.. usor, sau..?


---
hope for the best.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 May 2008, 20:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
imi puteti explica putin mai detaliat cum ati procedat la rezolvarea exercitiului 2c) varianta 19 sub III? nu inteleg exercitiile in care folositi schimbarea de variabila


Formula schimbarii de vraiabila arata cam asa:

Citeste formula de la dreapta spre stanga, inlocuieste
cu
.


---
Euclid
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
30 May 2008, 20:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
si mai am o intrebare... daca as explica si eu la bac exercitiile cu monotonie fara sa ma folosesc de tabel, cum invat de aici, se acorda punctaj maxim? nu e umpic cam.. usor, sau..?


Tabelul de variatie nu este decat o REFLECTIE, sau un MODEL al argumentelor matematice. Care argumente? Pai, faptul ca (de exemplu) monotonia unei functii pe un interval este determinata de semnul derivatei pe acel interval.

Deci, in mod normal nu ai nevoie de tabel. Atunci cand variatia functiei este mai complexa, tabelul clarifica acest lucru intr-un mod intuitiv (in aceste situatii noi am pus si tabelele de variatie). Nu ar trebui sa fii depunctat daca nu 'pictezi' acel tabel. Totusi, recomnadarea noastra este sa o faci in mod sistematic, deoarece nu ai nimic de pierdut !


---
Euclid
Alinstein
Grup: membru
Mesaje: 12
31 May 2008, 20:11

[Trimite mesaj privat]


am inteles, multumesc. As vrea sa stiu daca e vreo problema daca deschid in browser 2 ferestre cu prodidactica... spre ex. sa am si forumul deschis si sa ma uit pe el, si sa am in cealalta fereastra problema din variante la care sunt..
se poate? am incercat odata, mi se pare, si nu mai puteam intra pe pro.d :S


---
hope for the best.


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ