Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 60
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
03 May 2008, 14:30

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 60    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dhanes
Grup: membru
Mesaje: 8
09 Apr 2008, 21:21

[Trimite mesaj privat]


la subiectul III, problema 2, in intregime daca se poate niste indicii, chiar nu vrea sa iasa nicicum, chiar si culmea c, imi iasa f(0)=f(1)=0 iar integrala iasa 1/2

alext
Grup: membru
Mesaje: 157
11 Apr 2008, 00:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la subiectul III, problema 2, in intregime daca se poate niste indicii, chiar nu vrea sa iasa nicicum, chiar si culmea c, imi iasa f(0)=f(1)=0 iar integrala iasa 1/2

Da,subpunctul c) este gresit si va fi probabil schimbat,acea integrala este intr-adevar 1/2.
La subpunctul b):Intuitiv:f(0)=f(1)=c.Graficul functiei f nu poate fi tot timpul deasupra dreptei de ecuatie y=c pentru ca valoarea integralei de la 0 la 1 ar fi mai mare decat c.Daca graficul ar fi totdeauna sub dreapta de ecuatie y=c atunci valoarea acelei integrale ar fi mai mica decat c.Deci graficul lui f trebuie sa fie atat deasupra cat si sub graficul lui y=c de unde rezulta ca exista un punct x1 in (0,1) pentru care f(x1)=c.Aplicand apoi teorema lui Rolle pentru f(0)=f(x1) si f(x1)=f(1) obtinem 2 radacini ale derivatei lui f. Sunt curios cam cum ar fi punctat un astfel de rationament desi daca ma gandesc bine as putea,pe baza acestei idei, sa aduc si un argument riguros.
Si pentru subpunctul a): banuiesc ca scrierea functiei polinomiale ca ax^3+bx^2+cx+d si explicitarea egalitatilor de acolo conduc la concluzie.


---
top
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
03 May 2008, 14:30

[Trimite mesaj privat]


Cum se face noul subiect 2,c?


---
Emil
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ