Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul III, varianta 59
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 May 2008, 19:26

[Trimite mesaj privat]

Subiectul III, varianta 59    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ania
Grup: membru
Mesaje: 27
09 Apr 2008, 17:35

[Trimite mesaj privat]


as vrea sa stiu la 2 c) cum se arata???:D

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Apr 2008, 17:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
as vrea sa stiu la 2 c) cum se arata???:D

Se calculeaza efectiv primitiva F (de doua ori integrare prin parti) si apoi se studiaza limita lui F pentru sirurile


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
02 May 2008, 16:36

[Trimite mesaj privat]


Cum se justifica scurt, riguros si cu programa de liceu ca daca f(x) are limita infinit cand x tinde la infinit atunci si inversa sa are limita infinit cand argumentul inversei tinde la infinit?


---
Emil
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 May 2008, 17:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum se justifica scurt, riguros si cu programa de liceu ca daca f(x) are limita infinit cand x tinde la infinit atunci si inversa sa are limita infinit cand argumentul inversei tinde la infinit?


Banuiesc ca vreti sa rezolvati punctul c) de la prima problema. Eu personal as aborda direct problema, fara a mai trece prin o afirmatie ca aceasta.

Functia f este strict crescatoare, deci si f^{-1} este strict crescatoare (aceasta afirmatie este usor de demonstrat direct din definitie; dar banuiesc ca poate fi acceptata de orice corector onest). Din f(0)=0, rezulta f^{-1}(0)=0, deci f^{-1}(x)>0 pentru x>0. Atunci din relatia
rezulta ca pentru x>0 avem
Revenind la aceasi egalitate mai deducem si
Folosind criteriul clestelui, din dubla inegalitate
, deducem ca limita ceruta este 1.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 May 2008, 17:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cum se justifica scurt, riguros si cu programa de liceu ca daca f(x) are limita infinit cand x tinde la infinit atunci si inversa sa are limita infinit cand argumentul inversei tinde la infinit?


Legat strict de aceasta afirmatie: o demonstram cu ipoteza suplimentara ca f este continua (functia din problema 1 din varianta aceasta este continua).

Cum f este injectiva si continua (deci are proprietatea lui Darboux) este strict monotona. Faptul ca limita la infinit este infinit ne mai spune ca f este strict crescatoare. Rezulta ca si inversa este strict crescatoare. Presupunem ca inversa nu are limita infinit la infinit, prin urmare trebuie sa fie marginita superior. Dar
pentru orice x, deci inversa f^{-1} ia valori oricat de mari. Contradictie!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
02 May 2008, 19:02

[Trimite mesaj privat]


Da, multumesc. Partea aceea"presupunem inversa n-are limita infinit la infinit". Cum arat ca are, adica ca exista limita la infinit a inversei? Eu am o idee cu definitia limitei la infinit, scriind definitia pentru f si f^-1. Dar e prea lung si vreau cat mai simplu.

Deci, daca inversa ar avea limita la infinit, aceasta musai sa fie infinit. Dar cum arat scurt - ca are?


---
Emil
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
02 May 2008, 19:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Da, multumesc. Partea aceea"presupunem inversa n-are limita infinit la infinit". Cum arat ca are, adica ca exista limita la infinit a inversei? Eu am o idee cu definitia limitei la infinit, scriind definitia pentru f si f^-1. Dar e prea lung si vreau cat mai simplu.

Deci, daca inversa ar avea limita la infinit, aceasta musai sa fie infinit. Dar cum arat scurt - ca are?

Argumentul este ca functia
e strict crescatoare. Orice functie strict crescatoare pe R are limita la

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ