Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 92
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
08 Apr 2008, 07:55

[Trimite mesaj privat]

Subiectul II, varianta 92    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
gigicontra
Grup: membru
Mesaje: 9
30 Mar 2008, 20:37

[Trimite mesaj privat]


la 1 c) dati-mi va rog o idee
multumesc


---
nicu
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
31 Mar 2008, 00:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la 1 c) dati-mi va rog o idee
multumesc

Adunand ultimele 2 ecuatii se obtine y=1,se ajunge apoi la un sistem doar in x si z si parametrul m si se pune conditia ca determinantul matricei acestui sistem sa fie nenul(sistem Cramer).Apoi se determina x si y(ele vor fi in functie de m)si se vede pentru ce m aceste solutii sunt numere intregi.


---
top
gigicontra
Grup: membru
Mesaje: 9
31 Mar 2008, 15:54

[Trimite mesaj privat]


stimate alext cred ca vorbim de variante diferite


---
nicu
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
31 Mar 2008, 19:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
stimate alext cred ca vorbim de variante diferite

cu siguranta,am cautat printre variante sa vad cu care varianta am incurcat-o,este vorba de 98.
La problema de la varianta 92 mi se pare ceva suspect.Voi demonstra prin inductie si folosind T.Hamilton-Cayley.

Daca solutia mea e corecta e suspect faptul ca subpunctul c) este cam in afara contextului problemei,el nu are legatura nici macar cu subpunctele precedente.


---
top
gigicontra
Grup: membru
Mesaje: 9
01 Apr 2008, 22:41

[Trimite mesaj privat]


multumesc mult pentru ajutor


---
nicu
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
02 Apr 2008, 20:42

[Trimite mesaj privat]


la 2c .. cum se afla solutiile respective? calculatorul arata ca ele sunt 1-2i,1+2i,2-i,2+i .. dar cum ajung sa le aflu..

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
02 Apr 2008, 21:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
la 2c .. cum se afla solutiile respective? calculatorul arata ca ele sunt 1-2i,1+2i,2-i,2+i .. dar cum ajung sa le aflu..

Stim ca modulul este radical din 5 de la punctul a). Polinomul avand coeficienti reali, radacinile sunt doua cate doua conjugate, adica sunt a+bi, a-bi,c+di si c-di. In acest moment in fuga nu vad decat doua cai: sa ne jucam cu relatiile lui Viete, sau sa observam ca polinomul se descompune in


Fiind aproape de a termina cele 100 de variante, se pare ca autorii au inceput sa oboseasca si sa puna probleme cam fortate.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ral3x
Grup: membru
Mesaje: 10
05 Apr 2008, 16:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
la 2c .. cum se afla solutiile respective? calculatorul arata ca ele sunt 1-2i,1+2i,2-i,2+i .. dar cum ajung sa le aflu..

Stim ca modulul este radical din 5 de la punctul a). Polinomul avand coeficienti reali, radacinile sunt doua cate doua conjugate, adica sunt a+bi, a-bi,c+di si c-di. In acest moment in fuga nu vad decat doua cai: sa ne jucam cu relatiile lui Viete, sau sa observam ca polinomul se descompune in



cred k asa ai vrut a fie :D (x^2-2x+5)(x^2-4x+5)

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Apr 2008, 21:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
la 2c .. cum se afla solutiile respective? calculatorul arata ca ele sunt 1-2i,1+2i,2-i,2+i .. dar cum ajung sa le aflu..

Stim ca modulul este radical din 5 de la punctul a). Polinomul avand coeficienti reali, radacinile sunt doua cate doua conjugate, adica sunt a+bi, a-bi,c+di si c-di. In acest moment in fuga nu vad decat doua cai: sa ne jucam cu relatiile lui Viete, sau sa observam ca polinomul se descompune in



cred k asa ai vrut a fie :D (x^2-2x+5)(x^2-4x+5)

Intr-adevar!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
pollSecond
Grup: membru
Mesaje: 16
07 Apr 2008, 18:11

[Trimite mesaj privat]


dar 2b cum se face?

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ