Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 31
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 May 2008, 01:42

[Trimite mesaj privat]

Subiectul II, varianta 31    [Editează]  [Citează] 

Postati aici intrebari legate de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
kjey
Grup: membru
Mesaje: 22
22 Mar 2008, 21:25

[Trimite mesaj privat]


buna seara ma ajutati va rog la 1c. la exercitiul 2 se foloseste binomul lui newton ?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 21:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
buna seara ma ajutati va rog la 1c. la exercitiul 2 se foloseste binomul lui newton ?

Nu inteleg la ce problema va referiti 1 sau 2. La niciuna nu vad legatura cu binomul lui Newton.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
kjey
Grup: membru
Mesaje: 22
22 Mar 2008, 22:04

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
buna seara ma ajutati va rog la 1c. la exercitiul 2 se foloseste binomul lui newton ?

Nu inteleg la ce problema va referiti 1 sau 2. La niciuna nu vad legatura cu binomul lui Newton.
. ma refeream la problema 2 pentru ca nu inteleg cum se face . ma gandeam ca poate se face cu forma trigonometrica . daca stiti cum se face va rog sa imi explicati . va multumim .

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2008, 22:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
buna seara ma ajutati va rog la 1c. la exercitiul 2 se foloseste binomul lui newton ?

Nu inteleg la ce problema va referiti 1 sau 2. La niciuna nu vad legatura cu binomul lui Newton.
. ma refeream la problema 2 pentru ca nu inteleg cum se face . ma gandeam ca poate se face cu forma trigonometrica . daca stiti cum se face va rog sa imi explicati . va multumim .


Ecuatia se scrie
si intr-adevar se foloseste forma trigonometrica a lui -1, urmata de folosirea radacinilor de ordinul 2008 ale lui -1. Se afla forma lui x si apoi mai trebuie facute cateva simplificari ca sa se vada ca ramane un numar real.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
25 Mar 2008, 12:07

[Trimite mesaj privat]


1, c) va rog. De ce nu exista nici o matrice care ridicata la a n-a sa dea A(0)?


---
Emil
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
25 Mar 2008, 12:45

[Trimite mesaj privat]


Am facut-o, uf. Se inmulteste cu X si iese XA90)=A(0)X si pe deasupra detX=0 trebuie din egalitatea aceea data. Iese ca X=scalar*A(0). Dar A(0)^2=O2. Contradictie.


---
Emil
tazd3v
Grup: membru
Mesaje: 33
31 Mar 2008, 20:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Iese ca X=scalar*A(0). Dar A(0)^2=O2. Contradictie.


de unde iese ca x=scalar * a(0) ? explica mai pe intelesul unuia cu mai putina minte



---
Well rise inside ya till the power splits your head//Were gonna rock ya till your metal hungers fed
ania
Grup: membru
Mesaje: 27
06 Apr 2008, 12:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
buna seara ma ajutati va rog la 1c. la exercitiul 2 se foloseste binomul lui newton ?

DA la 2 a) se foloseste binomul lui newton si iti va da a2008+a2007= 2

chucknorris
Grup: membru
Mesaje: 2
06 Apr 2008, 14:34

[Trimite mesaj privat]

II 1c    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Am facut-o, uf. Se inmulteste cu X si iese XA90)=A(0)X si pe deasupra detX=0 trebuie din egalitatea aceea data. Iese ca X=scalar*A(0). Dar A(0)^2=O2. Contradictie.


eu am zis ca daca X^n=A(0) atunci X^(n+1)= A(0)* X= X * A(0)
de aici, X matrice de forma (a b |c d) [2linii 2 coloane] ies 4 ec cu 4 necunoscute a,b,c,d. rezolvand sistemul compatibil nedeterminat,
iese b=-a/2
c= a/2
d=0
deci mie imi da ca are solutii. spuneti-mi va rog ce am gresit.


---
Chuck Norris knows everything there is to know - Except for the definition of mercy.
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
06 Apr 2008, 19:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Am facut-o, uf. Se inmulteste cu X si iese XA90)=A(0)X si pe deasupra detX=0 trebuie din egalitatea aceea data. Iese ca X=scalar*A(0). Dar A(0)^2=O2. Contradictie.


eu am zis ca daca X^n=A(0) atunci X^(n+1)= A(0)* X= X * A(0)
de aici, X matrice de forma (a b |c d) [2linii 2 coloane] ies 4 ec cu 4 necunoscute a,b,c,d. rezolvand sistemul compatibil nedeterminat,
iese b=-a/2
c= a/2
d=0
deci mie imi da ca are solutii. spuneti-mi va rog ce am gresit.

Trebuie sa obtii c=-b si d=a+2b.

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ