Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 18
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Apr 2008, 13:40

[Trimite mesaj privat]

Subiectul II, varianta 18    [Editează]  [Citează] 

Postati aici orice intrebare legata de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
frei
Grup: membru
Mesaje: 4
08 Mar 2008, 00:31

[Trimite mesaj privat]


Sunt sigur ca subpunctul c de la ex1 se face f usor, dar nu-mi dau seama cum....ma enerveaza

frei
Grup: membru
Mesaje: 4
08 Mar 2008, 11:45

[Trimite mesaj privat]


daca notam cu F(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Mar 2008, 10:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
daca notam cu F(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Polinomul PQ este constant deci are gradul 0. In consecinta atat P cat si Q au gradul 0, adica sunt constante.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
12 Mar 2008, 12:46

[Trimite mesaj privat]


Cred ca la c) la polinoame, trebuia intarita ideea ca a este real cu modulul >= cu 2.


---
Emil
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
12 Mar 2008, 12:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cred ca la c) la polinoame, trebuia intarita ideea ca a este real cu modulul >= cu 2.

Da,uitandu-ma la subpunctul b) expresia din dreapta,48(a^2-4) e pozitiva daca si numai daca |a|>=2.Deci pot exista numerele reale x_1,x_2,x_3,x_4 care verifica egalitatea.Cam asta cred ca e ideea.


---
top
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
12 Mar 2008, 13:05

[Trimite mesaj privat]


Nu cred ca merge asa, dar poate.
Eu am folosit primele 2 relatii Viete, notand apoi suma lui x3+x4=S si produsul P. Primele 2 radacini sunt -a. Se obtine de acolo S si P, se construieste z^2-Sz+P=0 sacesta are delta.=0 daca modul din a e mai mare sau egal cu 2.
Deci x3 si x4 sunt reale. Din urmatoarele 2 relatii Viete rezulta ca b si c sunt reale.
Doar ca a musai sa fie real, daca e complex, din prima relatie Viete se obtine x3+x4 = complex imposibil sa mai fie reale, x3,4.


---
Emil
vlaston
Grup: membru
Mesaje: 52
14 Mar 2008, 21:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
daca notam cu F(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Polinomul PQ este constant deci are gradul 0. In consecinta atat P cat si au gradul 0, adica sunt constante.



Nu cred ca este adevarata in cazul in care coeficientii polinoamelor sunt dintr-un inel cu divizori ai lui zero, cum este cazul nostru.

ex: In Z6[X]: (2x^2+2)(3x^2+3)=0 si polinoamele nu sunt constante?!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Mar 2008, 08:56

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
daca notam cu F(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Polinomul PQ este constant deci are gradul 0. In consecinta atat P cat si au gradul 0, adica sunt constante.



Nu cred ca este adevarata in cazul in care coeficientii polinoamelor sunt dintr-un inel cu divizori ai lui zero, cum este cazul nostru.

ex: In Z6[X]: (2x^2+2)(3x^2+3)=0 si polinoamele nu sunt constante?!


Coeficientii polinoamelor sunt numere complexe, deci nu exista divizori ai lui zero! Exemplul pe care-l dati nu este relevant in cazul de fata.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
vlaston
Grup: membru
Mesaje: 52
15 Mar 2008, 09:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
daca notam cu F(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Polinomul PQ este constant deci are gradul 0. In consecinta atat P cat si au gradul 0, adica sunt constante.



Nu cred ca este adevarata in cazul in care coeficientii polinoamelor sunt dintr-un inel cu divizori ai lui zero, cum este cazul nostru.

ex: In Z6[X]: (2x^2+2)(3x^2+3)=0 si polinoamele nu sunt constante?!


Coeficientii polinoamelor sunt numere complexe, deci nu exista divizori ai lui zero! Exemplul pe care-l dati nu este relevant in cazul de fata.


B, B^2, I3 nu sunt matrici?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Mar 2008, 09:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
[Citat]
daca notam cu P(x)=det(I3-xB) si Q(x)=det(I3 +xB + x^2B^2) rezulta P(x)*Q(x)=1. P si Q sunt functii polinomiale. De ce ar trebui sa rezulte P si Q constante?

Polinomul PQ este constant deci are gradul 0. In consecinta atat P cat si au gradul 0, adica sunt constante.



Nu cred ca este adevarata in cazul in care coeficientii polinoamelor sunt dintr-un inel cu divizori ai lui zero, cum este cazul nostru.

ex: In Z6[X]: (2x^2+2)(3x^2+3)=0 si polinoamele nu sunt constante?!


Coeficientii polinoamelor sunt numere complexe, deci nu exista divizori ai lui zero! Exemplul pe care-l dati nu este relevant in cazul de fata.


B, B^2, I3 nu sunt matrici?


Ba sunt matrice dar nu sunt coeficientii acelor polinoame. Mai aveti si un determinant la mijloc!

P(x)=det(I3-xB) ca polinom in x are coeficienti numere complexe. Luati un caz particular de matrice B, calculati acel determinant si va convingeti ca obtineti o functie polinomiala in x cu coeficienti complecsi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ