Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bac 2008 MT1 » Subiectul II, varianta 16
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Apr 2008, 19:27

[Trimite mesaj privat]

Subiectul II, varianta 16    [Editează]  [Citează] 

Postati aici orice intrebare legata de problemele din aceasta varianta.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
10 Mar 2008, 17:52


1.c) Vreo idee?


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
10 Mar 2008, 18:13


La problema 2 pct b) la ce trebuie sa mai demonstrezi ca are o radacina reala cand iti spune in enunt ca este?


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
10 Mar 2008, 18:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La problema 2 pct b) la ce trebuie sa mai demonstrezi ca are o radacina reala cand iti spune in enunt ca este?



---
top
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
10 Mar 2008, 18:45


Da, am inteles. Multumesc!


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
sigma
Grup: membru
Mesaje: 58
10 Mar 2008, 21:55

[Trimite mesaj privat]


la punctul 2 c) din f(0) impar rezulta c impar.
x0 radacina intreaga rezulta x0 divide c, deci x0 impar.
f(x0)-f(1) se divide cu x0-1. Fals pentru ca f(x0)-f(1)=f(1) impar si x0-1 par


---
sorela
emilschwab
Grup: membru
Mesaje: 165
10 Mar 2008, 23:58

[Trimite mesaj privat]


Nu inteleg de ce dati asa o solutie complicata. In manuale, Burtea sau Ganga etc, se da rezultattul ca daca a+bradical(d) este o solutie a unui polinom cu coeficienti rationali si a-bradical(d) este solutie, cu acelasi grad de multiplicitate. (radical(d) este irational, d natural. Prin urmare si -radical(2) trebuie sa fie solutie. A treia solutie neaparat este reala, fiind polinom de grad 3, daca admite o solutie complexa ar admite si conjugata ei. Din prima relatie a lui Viete se obtine rad(2)-rad(2) + alfa = nr. rational. Rezulta alfa rational . (Alfa fiind a treia radadacina)

Gresesc cu ceva? Sau nu se accepta acest rezultat?


---
Emil
androidus
Grup: membru
Mesaje: 94
11 Mar 2008, 00:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu inteleg de ce dati asa o solutie complicata. In manuale, Burtea sau Ganga etc, se da rezultattul ca daca a+bradical(d) este o solutie a unui polinom cu coeficienti rationali si a-bradical(d) este solutie, cu acelasi grad de multiplicitate. (radical(d) este irational, d natural. Prin urmare si -radical(2) trebuie sa fie solutie. A treia solutie neaparat este reala, fiind polinom de grad 3, daca admite o solutie complexa ar admite si conjugata ei. Din prima relatie a lui Viete se obtine rad(2)-rad(2) + alfa = nr. rational. Rezulta alfa rational . (Alfa fiind a treia radadacina)

Gresesc cu ceva? Sau nu se accepta acest rezultat?

am dat o solutie similara cu a ta la acest punct.. daca admite pe rad 2 admite si pe - rad 2.. atunci am inlocuit intr-una din relatiile lui viete si am obtinut a 3a radacina rationala

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Mar 2008, 01:16

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu inteleg de ce dati asa o solutie complicata. In manuale, Burtea sau Ganga etc, se da rezultattul ca daca a+bradical(d) este o solutie a unui polinom cu coeficienti rationali si a-bradical(d) este solutie, cu acelasi grad de multiplicitate. (radical(d) este irational, d natural. Prin urmare si -radical(2) trebuie sa fie solutie. A treia solutie neaparat este reala, fiind polinom de grad 3, daca admite o solutie complexa ar admite si conjugata ei. Din prima relatie a lui Viete se obtine rad(2)-rad(2) + alfa = nr. rational. Rezulta alfa rational . (Alfa fiind a treia radadacina)

Gresesc cu ceva? Sau nu se accepta acest rezultat?

Solutie foarte buna!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
alext
Grup: membru
Mesaje: 157
11 Mar 2008, 15:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu inteleg de ce dati asa o solutie complicata. In manuale, Burtea sau Ganga etc, se da rezultattul ca daca a+bradical(d) este o solutie a unui polinom cu coeficienti rationali si a-bradical(d) este solutie, cu acelasi grad de multiplicitate. (radical(d) este irational, d natural. Prin urmare si -radical(2) trebuie sa fie solutie. A treia solutie neaparat este reala, fiind polinom de grad 3, daca admite o solutie complexa ar admite si conjugata ei. Din prima relatie a lui Viete se obtine rad(2)-rad(2) + alfa = nr. rational. Rezulta alfa rational . (Alfa fiind a treia radadacina)

Gresesc cu ceva? Sau nu se accepta acest rezultat?

Da,e f buna si solutia asta insa eu am incercat sa dau si o solutie pentru care nu trebuie sa stii prea multe chestii,trebuie sa stii doar ce e aceea radacina a unui polinom si cam atat


---
top
dunca
Grup: membru
Mesaje: 66
11 Mar 2008, 15:22


Daca eram mai atent o rezolvam :D . Stiam foarte bine aceste chestii


---
Domnule Adomnitei, sa recapitulam, cate stele se afla pe drapelul UE (Uniunea Europeana)? Oare cate ?
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ