Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Construiti o dreapta...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
16 Dec 2007, 20:23

[Trimite mesaj privat]

Construiti o dreapta...    [Editează]  [Citează] 

Pe o foaie de hartie sunt desenate doua drepte neparalele,al caror punct de intersectie se afla in afara foii.In interiorul "unghiului" format de cele doua drepte se afla un punct M.Cum construim numai cu rigla si echerul dreapta determinata de varful unghiului si punctul M?


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
12 Dec 2007, 18:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pe o foaie de hartie sunt desenate doua drepte neparalele,al caror punct de intersectie se afla in afara foii.In interiorul "unghiului" format de cele doua drepte se afla un punct M.Cum construim numai cu rigla si echerul dreapta determinata de varful unghiului si punctul M?

Aceasta problema poate fi trecuta in categoria "serioasa", fara a folosi echerul. Cu alte cuvinte, dreapta ceruta poate fi construita numai cu rigla negradata.


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Dec 2007, 08:18

[Trimite mesaj privat]


p-asta n-o mai cred...!


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
15 Dec 2007, 01:20

[Trimite mesaj privat]

fara echer    [Editează]  [Citează] 

Construim punctele 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, N in ordinea ilustrata in figura de mai jos.



Laturile triunghiurilor gri se intersecteaza doua cate doua in trei puncte colineare, situate pe dreapta verde. Conform teoremei lui Desargues, cele trei drepte ce trec prin cate doua din varfurile acestor triunghiuri sunt concurente... exact in varful (presupus inaccesibil) unghiului considerat in enunt. Doua dintre aceste trei drepte sunt laturile unghiului din enunt. Cea de a treia este dreapta MN cautata.

Punctele albastre 1,2,6 sunt arbitrar alese pe varfurile unghiului ca in figura. Impreuna cu varful unghiului, ele pot fi deplasate cu mouse-ul (figura este interactiva).


---
Euclid
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
15 Dec 2007, 04:03

[Trimite mesaj privat]


Doua probleme in spiritul celei de mai sus.

1. Pe dusumeaua unei camere este desenat un segment de dreapta. Unul din capetele segmentului este la marginea unui stalp. Folosind o rigla negradata construiti prelungirea segmentului de dreapta "dincolo" de stalp.

2. Pe o foaie de hartie sunt marcate doua puncte. Dispunem de o rigla negradata scurta, mai exact de lungime mai mica decat distanta dintre cele doua puncte. Trasati o dreapta care trece prin cele doua puncte.


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
15 Dec 2007, 18:50

[Trimite mesaj privat]


EXTRAORDINAR!!! Mama...cata stiinta de carte...!(cum s-ar zice in popor...)Mi-a placut TARE !


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
15 Dec 2007, 20:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
EXTRAORDINAR!!! Mama...cata stiinta de carte...!(cum s-ar zice in popor...)Mi-a placut TARE !

Toate aceste probleme se rezolva in mod similar. Si noi 'am cazut pe spate' cand am intalnit-o pe prima. S-ar putea sa fie banalitati din punctul de vedere al geometriei proiective.

Dar oricum, stiam ca o sa va placa!


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
16 Dec 2007, 19:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
EXTRAORDINAR!!! Mama...cata stiinta de carte...!(cum s-ar zice in popor...)Mi-a placut TARE !

Toate aceste probleme se rezolva in mod similar. Si noi 'am cazut pe spate' cand am intalnit-o pe prima. S-ar putea sa fie banalitati din punctul de vedere al geometriei proiective.

Dar oricum, stiam ca o sa va placa!

Am vazut multe probleme frumoase la viata mea! Dar asta-i una dintre cele MAI FRUMOASE!!!M-a uns la suflet...cum se zice...SUPERBA REZOLVAREA!


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
16 Dec 2007, 20:23

[Trimite mesaj privat]


Dar daca am folosi numai echerul ? Cum o fi ? Lasati-ne pe noi ,muritorii de rand ,sa mai gandim ! E mai simplu,dar nu atat de frumos!


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47501 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ