Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » constructia a unghiului drept
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
27 Feb 2009, 19:28

[Trimite mesaj privat]

constructia a unghiului drept    [Editează]  [Citează] 

Sa se construiasca un unghi drept numai cu rigla negradata.


---
ego
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Oct 2007, 20:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sa se construiasca un unghi drept numai cu rigla negradata.


Banuiesc ca folositi iar acelasi truc cu "masurarea" cu rigla negradata. Adica folositi compasul!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Oct 2007, 21:11

[Trimite mesaj privat]


Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


---
C.Telteu
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Oct 2007, 21:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


La cum o citesc eu, nu cred ca se califica drept constructie doar cu rigla.
O rigla in acest context este un obiect cu care se pot trasa doar linii drepte. Nu putem presupune ca rigla are grosime, sau altfel spus ca putem trasa linii paralele cu ea. Sau reformuland, NU STIM CA LATURILE RIGLEI SUNT PARALELE!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Oct 2007, 21:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


La cum o citesc eu, nu cred ca se califica drept constructie doar cu rigla.
O rigla in acest context este un obiect cu care se pot trasa doar linii drepte. Nu putem presupune ca rigla are grosime, sau altfel spus ca putem trasa linii paralele cu ea. Sau reformuland, NU STIM CA LATURILE RIGLEI SUNT PARALELE!

Prefer sa cred asta, decat sa pun semne pe rigla!
Poate de data asta o sa vedem o demonstratie mai interesanta a autorului!


---
C.Telteu
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Oct 2007, 21:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


Trebuie sa recunosc ingeniozitatea ideii, pe care o vad utila elevilor.

Va trebui insa sa postam detaliile asupra a ceea ce se califica drept constructie cu rigla si/sau compasul.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Oct 2007, 21:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


Trebuie sa recunosc ingeniozitatea ideii, pe care o vad utila elevilor.

Va trebui insa sa postam detaliile asupra a ceea ce se califica drept constructie cu rigla si/sau compasul.

In primul rand, ce intelegem prin rigla negradata. Daca ii putem folosi doar o muchie, sau doua, asa cum am facut eu. Exista pe undeva o definitie a riglei negradate?


---
C.Telteu
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Oct 2007, 21:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

In primul rand, ce intelegem prin rigla negradata. Daca ii putem folosi doar o muchie, sau doua, asa cum am facut eu. Exista pe undeva o definitie a riglei negradate?

Da. Exista asemenea definitii. Revin peste cateva timp cu o trecere in revista a ceea ce este acceptat drept "constructii cu rigla si compasul" si referinte.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Oct 2007, 22:35

[Trimite mesaj privat]


Daca ne apucam sa dam definitia riglei negradate e nasol! Cu rigla negradata SE POT TRASA NUMAI DREPTE...si atat .Daca nu stie cineva asta este rugat sa mai citeasca! Nu pot trasa drepte paralele, nu pot construi segmente congruente,nu pot face NIMIC ALTCEVA !Deci pe marginea problemei, nu mai discutam! Sa mai citim pe ici pe colea cate ceva despre constructii geometrice cu rigla si compasul!(bineinteles cu cea negradata) Improvizatiile nu-si au loc!


---
Doamne ajuta...
Petre
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
25 Oct 2007, 22:54

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca ne apucam sa dam definitia riglei negradate e nasol! Cu rigla negradata SE POT TRASA NUMAI DREPTE...si atat .Daca nu stie cineva asta este rugat sa mai citeasca! Nu pot trasa drepte paralele, nu pot construi segmente congruente,nu pot face NIMIC ALTCEVA !Deci pe marginea problemei, nu mai discutam! Sa mai citim pe ici pe colea cate ceva despre constructii geometrice cu rigla si compasul!(bineinteles cu cea negradata) Improvizatiile nu-si au loc!


Corect!

As adauga, totusi, faptul ca problema si-ar putea avea locul in categoria "Amuzamente matematice".


---
Euclid
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
25 Oct 2007, 23:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Aici merge!
-Desenez un unghi ascutit arbitrar.
-Asez rigla pe o latura si trasez pe partea cealalta a riglei o paralela la aceasta latura in interiorul unghiului.
- Repet pasul anterior pentru cealalta latura.
- Am obtinut un romb (paralelogram cu inaltimile congruente, inaltimea fiind latimea riglei).
- trasez diagonalele rombului si am obtinut unghiul drept!


Trebuie sa recunosc ingeniozitatea ideii, pe care o vad utila elevilor.

Va trebui insa sa postam detaliile asupra a ceea ce se califica drept constructie cu rigla si/sau compasul.

In primul rand, ce intelegem prin rigla negradata. Daca ii putem folosi doar o muchie, sau doua, asa cum am facut eu. Exista pe undeva o definitie a riglei negradate?

TO BE OR NOT TO BEE !In traducere libera (ca tot vorbim de ce-nseamna rigla negradata) "Tu bei si eu nu beau!" Si terminam si engleza nu numai matematica!


---
Doamne ajuta...
Petre
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58465 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ