Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Lucrul mecanic necesar deplasarii unui snur pe un plan dublu
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
09 Mar 2013, 15:57

[Trimite mesaj privat]

Lucrul mecanic necesar deplasarii unui snur pe un plan dublu    [Editează]  [Citează] 

Avem planul dublu inclinat ca in figura :
http://img692.imageshack.us/i/31787494.jpg/

Sa se calculeze lucrul mecanic minim necesar pentru traversarea snurului in partea cealalta a planului. Snurul are masa m si lungimea l, la fel si planul inclinat are lungimea l.

Raspunsul trebuie sa fie (3*m*g*l*sin(alfa))/4

Variatia fortei necesara deplasarii snurului pe plan am redat-o in graficul de mai jos:
http://img709.imageshack.us/i/graficr.jpg/

De acolo rezulta ca lucrul mecanic este aria de sub grafic adica 2m*g*sin(alfa)*l

Unde gresesc?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Apr 2011, 21:58

[Trimite mesaj privat]


Din raspuns si din ceea ce da el in cazul alfa = 0 se pare ca nu avem probleme cu frecarea. Tragerea snurului pe orizontala pare a fi fara efort.

Celalalt caz limita, alfa = 90 de grade, este cel de care ma voi ocupa acum. (Eu nu am inteles niciodata fizica, decat daca am avut impresia ca o pot traduce in matematica. Mereu am fost nesigur de traducere.)

Pantru a avea o problema mai verosimila, iata reformularea:
Avem un zid, un presh (persan patrat), preshul e pe jos de o parte a zidului, are masa m si lungimea L (si latimea la fel de mare), vrem sa-l taram de pe o parte a zidului pe cealalta.

Variatia fortei este...

Aria de sub grafic...
Iar cu alfa e numai mai greu de scris, la fel de usor inteles.

(Nota: Fara formula pentru solutie eram undeva pe gard cu presul inca...)


---
df (gauss)
shadowneo
Grup: membru
Mesaje: 1
09 Mar 2013, 15:57

[Trimite mesaj privat]


Ai gresit graficul. Trebuie sa ai in vedere centrul de greutate al firului..nu firul in sine caci nu este obiect. Deci el urca o lungime si coboara pana la (1/2)L deci graficul este urmatorul iar daca faci aria o sa vezi ca raspunsul este cel bun.



[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58465 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ