Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Matematică aplicată » Volumul unui butoi...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[Prima pagină]   « [1] [2]
Autor Mesaj
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
03 May 2009, 21:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
este o formula aproximativa...ceva mai exact...?


Daca dvs. cunoasteti o alta formula, care duce la un calcul mult mai exact, decat cea data de mine, as fi incantata sa o aflu de la dvs .

Pe asta, pe care am scris-o, o stiu de la tata,Dumnezeu sa-l odihneasca! ca el, printre altele, cand eram mai tinerica, facea si butoaie. Mie imi dadea un cioban mai mic si unul mai mare, si dupa ce baga cercurile, cat sa tina doagele butoiului, ma punea pe mine sa lovesc cercurile pana cand se fixau. Asezam ciocanul mai mic, cu partea ingusta de marginea cercului si loveam cu celalalt ciocan. Apoi, cu cobilita si cu doua galeti, caram apa de la cismea, care se afla cam la 500 de metri de casa si turnam in butoi, ca sa se umfle doagele, atata apa cata spunea tata ca intra in butoiul respectiv. Asa am prins experienta, acum cu un ciocan si cu o dalta in mana sparg beton, am si spart cativa ani ...



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 May 2009, 10:39

[Trimite mesaj privat]


Este o formula "universala" ...daca vreti,cu care se afla volumul oricarui poliedru si corp rotund,dintre cele uzuale: prisma dreapta,piramida,trunchi,cilindru,con,trunchi,sfera.


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
05 May 2009, 11:03

[Trimite mesaj privat]



Pai, nu cred ca este chiar asa de universala, pentru ca trebuie sa se tina cont de lungimea maxima a cercului ce inconjoara mijlocul butoiului,cercul median, aceste lungimi difera de la butoi la butoi. Inseamna ca formula trebuie sa fie legata de cercul mare! Aha!

Daca aia nu este buna, presupunand ca da prea multa eroare, desi tata nu s-a inselat niciodata, poate asta este mai buna:
, unde C este lungimea cercului median si l este inaltimea butoiului. Si asta da un oarece volum aproximativ, apropiat de valoarea adevarata. Dar, cred ca tot prima formula este mai buna!

Natasa



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 May 2009, 17:25

[Trimite mesaj privat]


Cu formula data de dvs. nu pot calcula si volumul prismei,piramidei...


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
05 May 2009, 18:24

[Trimite mesaj privat]


Domnule Petre Batranetu,

Imi asum nestiinta formulei . Sa stiti ca mi-a crescut adrenalina, de la problema cu oala paralelipipedica mi se trage. Vreti sa fac infarct? .

Eu am scris doua, scrieti si dvs. macar una, asa mai invat si eu cate ceva. Ca doar nu le-oi sti eu pe toate!?

Formulele mele sunt bune, dau volumul foarte apropiat de volumul real, eu m-am hranit de pe urma acelor formule si nu a reclamat nimeni ca butoiul nu avea volumul solicitat de client





---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 May 2009, 18:40

[Trimite mesaj privat]


,unde
este aria sectiunii mediane. Calculati volumele corpurilor invatate ,de la prisma,la sfera si o sa vedeti ca verifica !


---
Doamne ajuta...
Petre
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
05 May 2009, 19:06

[Trimite mesaj privat]


Sa fiti sigur ca o aveam! Si demonstrata pe trunchiul de con, m-am folosit de cercul median. Ma ajuta sa calculez volumul trunchiului de piramida,... fara a folosi radicali. Cred ca pe un forum, cred ca pe edu, am si facut o afirmatie ca exista o formula care-mi permite calculul volumelor, fara a folosi radicalii, in urma cu vreo doi ani.

Credeam ca exista o alta formula!

Dar nu stiam ca o pot folosi la cotitul butoaielor, asta este drep!

Natasa



---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 May 2009, 17:34

[Trimite mesaj privat]


Se poate folosi formula pentru orice poliedru si orice corp rotund cunoscut!


---
Doamne ajuta...
Petre
[Prima pagină]   « [1] [2]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58496 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ