Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » litere
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
oanamaria94
Grup: membru
Mesaje: 18
10 Mar 2013, 19:39

[Trimite mesaj privat]

litere    [Editează]  [Citează] 

Ma poate ajuta cineva, va rog? Am de gasit si comentat un climax dintr-un fragment. Nu stiu prea multe despre asta, de aceea cer ajutor. Care este secventa care contine un climax(ca figura de stil)?

acesta e textul :
"
ANCA: Acu, ce stai? Trebuie sa te gatesti de plecare.
DRAGOMIR: De plecare...
ANCA: Fireste.
DRAGOMIR: De ce sa mai plec?
ANCA: Ca sa scapi si tu si sa ma scapi si pe mine. Daca se afla ca esti tot aici, si eu am tacut, se cheama ca amandoi l-am omorat... Eu... sunt nevinovata si nu vreau sa caza vina pe mine. Daca vrei sa stai, eu caut sa ma duc in sat si sa spui tot, tot, tot... Daca pleci, ma fac ca gasesc pe Ion in put si dau de stire... N-ai grije; iti las eu vreme destula s-ajungi departe... Tu esti fugarul, tu vinovatul... s-am scapat amandoi...
DRAGOMIR: Vino si tu.
ANCA: Daca fug si eu, cade vina si pe mine: nu poci asta... (Suie; dupa o pauza mare, coborand la el cu bratele incrucisate.) Nu ti-e rusine! Nu ti-a fost mila si pacat de Dumnezeu!... Crestin esti tu?... Om esti tu?... Vine un biet pacatos in casa ta, iti cere o bucatica de paine la masa ta, e obosit si te roaga de adapost sub acoperemantul tau, iti spune taina lui, si tu, fiara fara-de-lege, pui mana pe cutit si spinteci omul! (Dragomir face niste ochi foarte mirati.) Cu ce-ti gresise bietul nebun?... Ce piedica ti-era el in lumea asta largaf unde e loc pentru toti? (Cu toata energia.)
De ce ai omorat pe Ion?
DRAGOMIR: Eu... Pe Ion!...
ANCA: Pe Ion.
DRAGOMIR: Eu... am omorat... pe Ion!(Rade febril.)
ANCA: Razi? Nu tu, da cine? (El se uita la ea lung; ea ii infrunta cautatura; merge la el si-l apuca de pieptul camasii.) Asta ce e? Sangele acesta al cui e? Nu-isangele lui Ion?...
DRAGOMIR (Îsi incheie repede minteanul la piept.): Fugid-aici!
ANCA: Nu te-ncheia, Dragomire pe camasa eputin; in odaie dincolo e mult; uite, icie plin... Du-te in curte, e stropit peste tot; mergi de scoate o galeata din put, sa vezi apa rosie... Tu, ucigasule, tu! O sa te gunoiesti de viu intre peretii de sare umezi pana o socoti Dumnezeu c-a venit ceasul sa te cheme ca sa te judece el mai bine...
DRAGOMIR: Pentru ce?
ANCA: Pentru ca ai ridicat viata altuia..."
(I.L Caragiale, Napasta)



Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ