Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » SIR FUNDAMENTAL
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
30 Apr 2008, 19:51

[Trimite mesaj privat]

SIR FUNDAMENTAL    [Editează]  [Citează] 

o nelamurire: sir fundamental echivalent sir Cauchy intr-un spatiu Banach?In rest orice sir fundamantal este Cauchy ,dar reciproca nu este adevarata?


---
anamaria
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
30 Apr 2008, 07:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
o nelamurire: sir fundamental echivalent sir Cauchy intr-un spatiu Banach?In rest orice sir fundamantal este Cauchy ,dar reciproca nu este adevarata?


In primul rand scuze pentru intarzierea raspunsului. Subiectele de bacalaureat ne iau tot timpul.

Nu cumva folositi cuvantul "fundamental" in loc de "convergent" in intrebarea de mai sus?

"Sir fundamental" de fapt este o alta denumire pentru "sir Cauchy", deci aceste doua tipuri de siruri sunt aceleasi.

Afirmatiile la care banuiesc ca va referiti sunt:

- Orice sir convergent este Cauchy (propozitie simpla de demonstrat direct din definitie)
- Intr-un spatiu Banach orice sir Cauchy este convergent. Aceasta este de fapt mai mult o definitie. Spatiile Banach sunt spatiile normate complete, iar un spatiu complet este unul in care sirurile Cuachy sunt convergente.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
30 Apr 2008, 19:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
o nelamurire: sir fundamental echivalent sir Cauchy intr-un spatiu Banach?In rest orice sir fundamantal este Cauchy ,dar reciproca nu este adevarata?


In primul rand scuze pentru intarzierea raspunsului. Subiectele de bacalaureat ne iau tot timpul.

Nu cumva folositi cuvantul "fundamental" in loc de "convergent" in intrebarea de mai sus?

"Sir fundamental" de fapt este o alta denumire pentru "sir Cauchy", deci aceste doua tipuri de siruri sunt aceleasi.

Afirmatiile la care banuiesc ca va referiti sunt:

- Orice sir convergent este Cauchy (propozitie simpla de demonstrat direct din definitie)
- Intr-un spatiu Banach orice sir Cauchy este convergent. Aceasta este de fapt mai mult o definitie. Spatiile Banach sunt spatiile normate complete, iar un spatiu complet este unul in care sirurile Cuachy sunt convergente.


Multumesc pt. raspuns.Cred ca incurc eu borcanele.(mi-e capul varza cu subiecte de bac+subiecte titularizare)asadar orice sir Convergent este Cauchy , dar nu orice sir Cauchy este convergentn(depinde de spatiu)Oricum nu cred ca ar trebui sa dau elevior aceasta informatie


---
anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58465 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ