Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » Facultatea de Fizica
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
06 Apr 2008, 12:00

[Trimite mesaj privat]

Facultatea de Fizica    [Editează]  [Citează] 

Am si eu o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva.

Termin clasa a XII-a si as vrea sa urmez cursurile Facultatii de Fizica de la Universitatea Bucuresti. Ma intereseaza specializarea Fizica Informatica, insa mai mult din ratiuni pragmatice, legate de imbinarea utilului cu placutul, din perspectiva unui loc de munca in Romania.

Insa din fizica, eu sunt mai degraba interesat de mecanica cuantica si fizica starii condensate, precum si fizica teoretica, cea matematizata destul de mult.

De aceea, as vrea sa va rog sa ma sfatuiti cam ce ar trebui sa invat pentru a ma prezenta cat mai bine acolo (pentru ca ma intereseaza intr-adevar si nu vreau sa ma bazez pe a invata numai din ce mi se va preda), ce capitole, subcapitole etc din matematica, si/sau sa-mi recomandati si ceva bibliografie.

Am consultat si bibliografia sugerata de cei de pe site-ul facultatii, insa profesorii de mate si fizica de la liceu mi-au spus ca mai degraba recomanda carti ale profesorilor de acolo, o conditie mai puternica decat calitatea. De asemenea, urmeaza sa fac si un drum la Bucuresti, la libraria Universitatii, insa pana atunci, va rog si pe dumneavoastra sa ma ajutati.

Pana acum am faimoasele Feynman's Lectures On Physics, care sunt de-a dreptul delicioase si foarte utile, fiind destul de practice, dar totodata si matematizate puternic.
Mai am o carte a lui Tai L. Chow - Mathematical Methods for Physicists - A Concise Introduction.
De asemenea, mai am si un curs de Algebra si Geometrie Analitica a lui G. Udriste.

Insa poate mai presus de bibliografie, ma intereseaza ce capitole si lectii ar trebui sa-mi consolidez. Prof. de matematica mi-a spus algebra, cu spatiile vectoriale si calculul matricial, iar prof. de fizica, analiza, cu diferentiale si integrale.

Dumneavoastra ce recomandati?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 Apr 2008, 03:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am si eu o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva.

Termin clasa a XII-a si as vrea sa urmez cursurile Facultatii de Fizica de la Universitatea Bucuresti. Ma intereseaza specializarea Fizica Informatica, insa mai mult din ratiuni pragmatice, legate de imbinarea utilului cu placutul, din perspectiva unui loc de munca in Romania.

Insa din fizica, eu sunt mai degraba interesat de mecanica cuantica si fizica starii condensate, precum si fizica teoretica, cea matematizata destul de mult.

De aceea, as vrea sa va rog sa ma sfatuiti cam ce ar trebui sa invat pentru a ma prezenta cat mai bine acolo (pentru ca ma intereseaza intr-adevar si nu vreau sa ma bazez pe a invata numai din ce mi se va preda), ce capitole, subcapitole etc din matematica, si/sau sa-mi recomandati si ceva bibliografie.

Am consultat si bibliografia sugerata de cei de pe site-ul facultatii, insa profesorii de mate si fizica de la liceu mi-au spus ca mai degraba recomanda carti ale profesorilor de acolo, o conditie mai puternica decat calitatea. De asemenea, urmeaza sa fac si un drum la Bucuresti, la libraria Universitatii, insa pana atunci, va rog si pe dumneavoastra sa ma ajutati.

Pana acum am faimoasele Feynman's Lectures On Physics, care sunt de-a dreptul delicioase si foarte utile, fiind destul de practice, dar totodata si matematizate puternic.
Mai am o carte a lui Tai L. Chow - Mathematical Methods for Physicists - A Concise Introduction.
De asemenea, mai am si un curs de Algebra si Geometrie Analitica a lui G. Udriste.

Insa poate mai presus de bibliografie, ma intereseaza ce capitole si lectii ar trebui sa-mi consolidez. Prof. de matematica mi-a spus algebra, cu spatiile vectoriale si calculul matricial, iar prof. de fizica, analiza, cu diferentiale si integrale.

Dumneavoastra ce recomandati?


Fara a avea legatura cu Facultatea de Fizica, dar avand ceva idei despre matematica legata de mecanica cuantica, cred ca ambele sfaturi sunt bune. As adauga geometria analitica si as face sumarul astfel: toata matematica de clasele XI-XII va fi utila.

Nu stiu daca achizitionarea de carti acum este absolut necesara. Oricum va trebui pentru cursuri sa folositi ce va recomanda titularul cursului. Mai curand de pe Internet as recomanda carti de pe lista
http://www.geocities.com/alex_stef/mylist.html
Este drept veti putea sa le intelegeti pe multe de abia de prin anul II sau III.
N-ar strica sa aruncati o privire prin cursurile online oferite de MIT la
http://ocw.mit.edu/OcwWeb/web/courses/courses/index.htm
Putem continua discutia aceasta.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
06 Apr 2008, 10:57

[Trimite mesaj privat]


In ceea ce priveste cursurile de la MIT, evident ca sunt o idee foarte buna, pe filiera careia mersesem, oarecum. Adica am ceva cursuri de la Harvard si CalTech (de la CalTech am luat si niste probleme si mai multe chestii interesante. M-a atras, fara sa stiu prea multe despre ea numai pt ca omul pe care il admir cel mai mult, Richard Feynman, a facut cariera acolo. Chiar recent am vorbit cu un profesor american de la noi de la liceu, venit pentru schimb de experienta, despre calitatea acestei universitati si mi-a spus ca e in top, cot la cot cu MIT).

E foarte bine de stiut ca imi trebuie toata matematica de a XI-a si a XII-a. Interesant este ca materia din acesti ani ma si atrage cel mai mult si oricum insistam foarte tare pe ea, pentru subiectele II si III de la bac M1, de care a inceput sa-mi mai treaca teama de cand le-am vazut prima data

Iar sa merg pe recomandarile titularilor de curs nu stiu daca este cea mai buna idee, din cate am auzit. In sensul ca o bursa afara e cea mai buna recomandare pe care am primit-o, intrucat la Magurele nu e mare diferenta fata de liceu, din cate mi s-a spus. Si asa cum am mai zis si eu, acolo cred ca se recomanda carti scrise de profesori de acolo, ca prima conditie, in defavoarea calitatii efective.

Oricum, pentru ca stiu ca fizica si chiar matematica se face cu totul altfel la nivel mondial decat in Romania, cred ca cea mai buna idee e sa-mi consolidez cunostintele dobandite pana acum, iar pentru lucruri noi, mai degraba sa apelez la autori sau universitati straine. Mai ales ca lectii si probleme gen Feynman, care se adreseaza mai mult intuitiei si spiritului practic decat abstractiunilor, desi sunt puternic matematizate, nu prea se gasesc la noi

Una peste alta, multumesc foarte mult pentru sfaturi, sunt in conformitate cu ceea ce stiam deja, intr-o oarecare masura si mai astept si alte pareri.

O zi buna!

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Jun 2008, 21:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Iar sa merg pe recomandarile titularilor de curs nu stiu daca este cea mai buna idee, din cate am auzit. In sensul ca o bursa afara e cea mai buna recomandare pe care am primit-o,

Sunt de acord ca o bursa la o universitate de prestigiu, ar fi idealul. Concurenta este insa extrem de mare. Cunosc elevi din Romania care au avut premiul I la Olimpiada Nationala de Matematica si nu au fost acceptati la Harvard chiar si fara bursa (este drept ca au fost acceptati la Johns Hopkins care nu este nici ea o universitate de lepadat). Iar ca sa va dati seama de sumele puse in joc, trebuie sa stiti ca un an de studii costa cam 40000$ la Harvard sau Stanford. Am impresia ca suma este chiar un pic mai mare la Caltech si MIT. Si totusi aceste univesitati au zeci de candidati pe un loc.

[Citat]
intrucat la Magurele nu e mare diferenta fata de liceu, din cate mi s-a spus. Si asa cum am mai zis si eu, acolo cred ca se recomanda carti scrise de profesori de acolo, ca prima conditie, in defavoarea calitatii efective.


Din pacate asa ceva se intampla la marea majoritate a cursurilor de orice fel din Romania (si nu numai).

[Citat]

Oricum, pentru ca stiu ca fizica si chiar matematica se face cu totul altfel la nivel mondial decat in Romania, cred ca cea mai buna idee e sa-mi consolidez cunostintele dobandite pana acum, iar pentru lucruri noi, mai degraba sa apelez la autori sau universitati straine. Mai ales ca lectii si probleme gen Feynman, care se adreseaza mai mult intuitiei si spiritului practic decat abstractiunilor, desi sunt puternic matematizate, nu prea se gasesc la noi

Nu stiu cum se preda fizica la Magurele, deci nu ma pot pronunta. La matematica insa o oarecare ruptura s-a produs destul de recent. In anii '70, chiar si '80, matematica se preda mult mai bine la Bucuresti decat in multe centre de prestigiu din lume. Cursul de analiza matematica de anul I (integrarea functiilor de mai multe variabile) al regretatului profesor Martin Jurchescu este cel mai bun curs de acest gen de care am cunostiinta. Niciuna din cartile in voga in acest domeniu nu se apropie macar de aceea bijuterie de curs. Si exemplele pot continua. Mai stiu profesori care tin cursuri exceptionale la Facultatea de Matematica din Bucuresti, dar numarul lor scade in ficare an.

Matematicienii care predau in anii'70-80' la Bucuresti erau vanati de marile universitati din occident. Din pacate acum s-a ajuns la situatia in care lucrurile sunt cam pe dos. Elevii si studentii romani au inca o cota foarte buna, dar cea a cadrelor didactice scade. Si nu este de mirare, avand in vedere ca Facultatea de Matematica din Bucuresti refuza candidati la posturi de profesor care apoi peste o luna sunt angajati de mari universitati americane.

Trebuie sa mai precizez si faptul ca si in occident, cartile de genul celor ale lui Feynman sunt extrem de rare. Vorbim totusi despre unul din cele mai mari genii ale secolului XX.

Revenind insa la ceea ce te intereseaza, probabil ar fi bine sa revii sa mai discutam dupa ce petreci primele saptamani la Magurele. Dupa ce vezi ce ai acolo in oferta, ti-am putea face niste recomandari mai clare de carti de matematica.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
AdiM
Grup: membru
Mesaje: 346
06 Apr 2008, 12:00

[Trimite mesaj privat]


Aveti dreptate, cred ca e cel mai bine sa reluam discutia mai "concret" dupa ce petrec ceva timp la facultate. Insa ma interesa cel mai mult cam cu ce ar trebui sa ma duc eu acolo in minte, din punctul de vedere al matematicii, nu pentru a invata dinainte ce se va face acolo, ci doar pentru a nu incepe de la zero, bazat doar pe ce o sa imi predea cei de acolo, intrebare la care mi s-a raspuns.

Iar in ceea ce priveste bursa, stiu cam cum sunt preturile si nivelul din America, de exemplu. Insa, sincer sa fiu, desi stiu ca e idealul, nu tintesc atat de sus...e o chestiune de incredere in sine, pana la urma, insa nu aspir chiar atat de departe, ci mai degraba in locuri mai accesibile din Europa. Iar daca e sa ne luam dupa ce spun topurile internationale ale universitatilor, dupa Cambridge (la care din nou, nu sper), ar fi Geneva, Oslo si inca vreo 2 din Finlanda si Suedia printre primele. Mai degraba catre asa ceva m-as orienta.

Insa nu ma opreste nimeni sa invat din cursuri de la MIT, Caltech si altele, chiar daca asta nu inseamna ca aplicarea la o asemenea universitate face parte din sperantele mele. Ma multumesc sa le vizitez intr-o "zi a portilor deschise", sau cum o fi pe la ei...

Multumesc din nou pentru timpul acordat si subiectul ramane deschis.

O zi buna!

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ