Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Bacalaureat 2008 » cine stie?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
claudiaa
Grup: membru
Mesaje: 14
10 Feb 2008, 09:26

[Trimite mesaj privat]

cine stie?    [Editează]  [Citează] 

aveti cumva idee cand vor fi listate variantele pt bacalaureat 2008?si cum vor fi ele structurate?TARE IMI E FRICA DE MODIFICARI DIN ALEA ....asa ca si cei care ne conduc....

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Feb 2008, 09:26

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
aveti cumva idee cand vor fi listate variantele pt bacalaureat 2008?si cum vor fi ele structurate?TARE IMI E FRICA DE MODIFICARI DIN ALEA ....asa ca si cei care ne conduc....


Ministerul Educatiei a anuntat ca va publica pana la 1 Martie itemii din care se vor compune subiectele de bacalaureat. Teoretic, ar putea sa le publice si maine, dar eu as paria ca le vor publica EXACT pe 1 martie. Diferenta fata de anul trecut este ca nu vor mai fi publicate subiecte intregi. Fiecare subiect din cele 100 va fi impartit in 3 parti, deci se vor publica 3x100=300 itemi. Deci nu vor fi mai multe subiecte sau mai putine fata de anul trecut, ci tot atatea. Diferenta si motivul introducerii acestei modificari in metodologie este diminuarea copiatului. Elevii nu vor mai putea scoate si copia cuvant cu cuvant rezolvarea subiectului primit, pentru ca nu vor mai fi anuntati ce subiect li se da ci doar li se va pune in fata subiectul. Parintii si alte ajutoare la copiat, vor avea misiunea ingreunata de faptul ca vor trebui sa identifice itemii din care a fost compus subiectul.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ