Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Metodica predării matematicii » site_de_metodica
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
flaconrau03
Grup: membru
Mesaje: 9
11 Jun 2010, 17:51

[Trimite mesaj privat]

site_de_metodica    [Editează]  [Citează] 

as dori niste site-uri serioase de metodica matematica!
O singura carte de metodica exista si am ratat editia de anul trecut si nu o mai gasesc acum!
Ma intereseaza pt. examenul de titularizare!
merci!


---
profesor
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Jun 2007, 09:19

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
as dori niste site-uri serioase de metodica matematica!
O singura carte de metodica exista si am ratat editia de anul trecut si nu o mai gasesc acum!
Ma intereseaza pt. examenul de titularizare!
merci!


Din pacate nu stim nici un loc pe Internet pe care sa-l putem recomanda pentru metodica matematica. Ati putea probabil gasi pe www.didactic.ro niste fisiere care sa aiba legatura cu "metodica matematica". Personal n-am avut rabdarea sa ma uit prea mult prin harababura de acolo, dar stiu ca sunt postate sute de fisiere. Majoritatea sunt banalitati, dar sunt convins ca mai exista si "nestemate" printre ele.

Scopul pentru care am deschis "Metodica predarii matematicii" in forumul nostru a fost tocmai pentru a umple acest gol de informatie. Kix a avut amabilitatea de a posta mai multe lucruri foarte utile si speram ca discutiile se vor inviora in viitor.

Dupa ce vom termina cu rezolvarile subiectelor de bacalaureat vom introduce pe site materiale ProDidactica si in aceasta directie.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
flaconrau03
Grup: membru
Mesaje: 9
01 Jun 2007, 11:43

[Trimite mesaj privat]


M-am uitat si eu pe acolo!
chiar ca este o harababura si sunt si citeva chestii bune!
Dar nu prea ma ajuta pt. un examen!
SPER SA MAI APARA CEVA PE LA VOI pina pe 16 IULIE!
NU STIU DE CE SA MA APUC MAI INTAI LA METODICA PT. UN EXAMEN!
MULTUMESC ORICUM PT. RASPUNSURI!!!


---
profesor
clauso2000
Grup: membru
Mesaje: 20
08 Jun 2007, 13:13

[Trimite mesaj privat]

la ce carte te referi?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
as dori niste site-uri serioase de metodica matematica!
O singura carte de metodica exista si am ratat editia de anul trecut si nu o mai gasesc acum!
Ma intereseaza pt. examenul de titularizare!
merci!


LA CE CARTE TE REFERI MAI EXACT?CUM SE NUMESTE SI LA CE EDITURA A APARUT ANUL TRECUT?

flaconrau03
Grup: membru
Mesaje: 9
11 Jun 2007, 13:53

[Trimite mesaj privat]


cartea se numeste METODICA PREDARII MATEMATICII, editura PARALELA 45, autor ROXANA BRANZEI, anul 2003, si retiparita in anul 2005


---
profesor
clauso2000
Grup: membru
Mesaje: 20
28 Jun 2007, 17:44

[Trimite mesaj privat]

CARTEA DE METODICA DE DAN BRANZEI URMEAZA SA APARA    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
cartea se numeste METODICA PREDARII MATEMATICII, editura PARALELA 45, autor ROXANA BRANZEI, anul 2003, si retiparita in anul 2005


URMEAZA SA APARA CARTEA DE METODICA PREDARII MATEMATICII(ASA MI-AU SPUS CEI DE LA EDITURA).CITIND CATEVA BIBLIOGRAFII SI VORBIND CU PROFESORI MAI IN VARSTA AM CONSTATAT CA SUNT CARTI BUNE DE METODICA PENTRU MATEMATICA DAR NU SE GASESC PE NICAIERI(AM CAUTAT SI LA BIBLIOTECA JUDETEANA DIN PITESTI-NU LE AU NICI LA SALA DE LECTURA,DE IMPRUMUT NU MAI VORBIM).AM INTELES DIN CATEVA DISCUTII ,CA CEI DE LA FACULTATEA DE MATEMATICA DIN BUCURESTI AU UN CURS BUN DE METODICA PREDARII MATEMATICII.NE POATE AJUTA CINEVA SA-L PUTEM XEROXA?

103
Grup: membru
Mesaje: 20
12 Jun 2008, 12:09

[Trimite mesaj privat]


Pt cei interesati de Metodica predarii matematicii a lui Branzei, sa stiti ca nu e grozava!Va pot da eu numele unui sait in care gasiti ceva general legat de programe, planuri cadru, arii curiculare, etc. Se numeste cnc.ise.ro(o parte din ce e in carte gasiti pe acest sait)


---
patroim
103
Grup: membru
Mesaje: 20
12 Jun 2008, 12:13

[Trimite mesaj privat]


Legat de metodica puteti invata lucruri generale pe care le puteti aplica singuri la mate din cartea Pedagogie si elemente de psihopedagogie scolara, ed Arves, scrisa de Joita E., 2003.E buna!


---
patroim
103
Grup: membru
Mesaje: 20
12 Jun 2008, 12:15

[Trimite mesaj privat]


As vrea sa-i rog pe cei de pe Pro-Didactica sa incerce sa rezolve subiectele de la titularizare din 2006, 2007, pana pe 16 iulie. Nu avem rezolvari complete nicaieri pt aceste subiecte.Rog raspuns.Multumesc anticipat


---
patroim
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
12 Jun 2008, 18:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
As vrea sa-i rog pe cei de pe Pro-Didactica sa incerce sa rezolve subiectele de la titularizare din 2006, 2007, pana pe 16 iulie. Nu avem rezolvari complete nicaieri pt aceste subiecte.Rog raspuns.Multumesc anticipat


Vom incerca sa postam aceste rezolvari!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
20 Jun 2008, 07:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
As vrea sa-i rog pe cei de pe Pro-Didactica sa incerce sa rezolve subiectele de la titularizare din 2006, 2007, pana pe 16 iulie. Nu avem rezolvari complete nicaieri pt aceste subiecte.Rog raspuns.Multumesc anticipat


Vom incerca sa postam aceste rezolvari!


Le am eu pe toate.Din pacate nu sunt in stare sa le redactez in latex(promit sa invat la vara) ca le-as posta ca mare placere.(Eventual poate 103 sa-mi timita un mesaj privat cu adresa de e-mail , le scanez, le am scrise de mana, si le trimit)


---
anamaria
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ