Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » utc 212
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
naruto14324
Grup: membru
Mesaje: 51
24 Oct 2007, 15:58

[Trimite mesaj privat]

utc 212    [Editează]  [Citează] 

Multimea valorilor lui m apartinand lui R pentru are loc inegalitatea:
(m+1)2^-2x + 2(m+1)2^-x + m >0 pentru orice x apartinand lui R

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
23 Oct 2007, 16:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multimea valorilor lui m apartinand lui R pentru are loc inegalitatea:
(m+1)2^-2x + 2(m+1)2^-x + m >0 pentru orice x apartinand lui R

Banuiesc ca mai trebuiau niste paranteze in enunt, adica: 2^(-2x)si 2^(-x). Daca e asa, atunci facem notatia: 2^(-x)=y>0, si exercitiul devine: Sa se determine m real astfel ca: (m+1)y^2+2(m+1)y+m>0 pentru orice y>0.
Sunt doua sisteme de conditii. Unul rezulta din conditia ca ecuatia atasata inecuatiei sa nu aiba solutii si coeficientul dominant sa fie >0. In acest caz obtinem sistemul: m+1>0 ; Delta<0. Al doilea caz rezulta din conditia ca ecuatia atasata sa aiba solutiile negative si coeficientul dominant >0.In acest caz obtinem sistemul: m+1>0 ; Delta>0 ; P>0 ; S<0. Solutiile celor doua sisteme se reunesc si se obtine solutia finala.


---
C.Telteu
naruto14324
Grup: membru
Mesaje: 51
23 Oct 2007, 16:51

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru raspunsul rapid dar am o nelamurire aici->
[Citat]
Al doilea caz rezulta din conditia ca ecuatia atasata sa aiba solutiile negative si coeficientul dominant >0.
De ce se pune conditia ca solutiile sa fie negative si coeficientul >0 ?

unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
23 Oct 2007, 19:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc pentru raspunsul rapid dar am o nelamurire aici->
[Citat]
Al doilea caz rezulta din conditia ca ecuatia atasata sa aiba solutiile negative si coeficientul dominant >0.
De ce se pune conditia ca solutiile sa fie negative si coeficientul >0 ?

Atunci cand stabilesti semnul functiei de gradul doi, in tabel, in afara radacinilor se pune semnul lui a (coeficientul dominant). Daca radacinile sunt negative, atunci in tabel in stanga radacinii mai mari si pana la + infinit vei avea semnul ++++(deci pentru orice y>0, trinomul e pozitiv)
iata si o rezolvare mai simpla pentru acest exercitiu:
Dupa ce ai obtinut inecuatia cu y, scoti pe m in functie de y si obtii: m>-[(y^2+2y)/(y+1)^2], pentru orice y>0 si cum in paranteza este un numar > sau=cu0, tragem concluzia ca m trebuie sa fie >0.Deci solutia este m>0. Astfel scapi si de conditiile dinainte si de rezolvarea sistemelor de conditii. A doua varianta e mai usoara in acest caz, dar in general, nu.
Spor la lucru!


---
C. Telteu )
naruto14324
Grup: membru
Mesaje: 51
24 Oct 2007, 15:58

[Trimite mesaj privat]


multumesc mult, cu a 2-a metoda am inteles mai bine
Edit: O rugaminte mai am, pe exemplul acesta imi poti explica te rog frumos rezolvarea inecuatiilor de gradul 2 cu parametru m in functie de S si P ca nu mai tin minte si n-am reusit s-o gasesc in nici un manual.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58465 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ