Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » Subiect MF 2017
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
15 Sep 2017, 20:31

[Trimite mesaj privat]

Subiect MF 2017    [Editează]  [Citează] 

Pentru a,b,c apartin {1,2,...9} se noteaza
numarul de trei cifre


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Aug 2017, 19:32

[Trimite mesaj privat]


[Citat]




---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
07 Aug 2017, 20:25

[Trimite mesaj privat]


Multumesc


---
Da
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
07 Aug 2017, 20:28

[Trimite mesaj privat]


Dar nu prea inteleg ,, am aplicat acea formula si ne-a dat doi determinanti? ..
Rezultatul care este? .


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Aug 2017, 23:17

[Trimite mesaj privat]


Formula se citeste asa.
Fie A, B de tip n x n cu intrari reale. (Sau dintr-un corp comutativ arbitrar.)

Atunci determinantul produsului AB (calculat in inelul matriceal) este egal cu produsul (din corpul cu pricina) celor doi determinanti. Daca chiar trebuie sa scriem relatia cu multiplicari:

det(A*B) = (det A) . (det B) ,

unde steluta indica multiplicarea matriceala, punctul multiplicarea de numere.


Nota: Este greu de spus ce inseamna "valoarea determinantului" in cazul de fata.
(Pentru ca daca nu facem nimic si scriem acelasi determinant avem in orice caz valoarea lui.)

Mai sus este un mic calcul doar care ajunge la formula de preferat din punct de vedere uman

998001 ( a³ + b³ + c³ - 3abc ) .

Paranteza de mai sus se mai poate descompune, in ea (a+b+c) este unul din factori.


---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
09 Aug 2017, 16:46

[Trimite mesaj privat]


Dar nu se poate rezolva vreau sa ajung la rezultatul final dar nush cum..

Uitati link in care se gaseste subiectul

https://lookaside.fbsbx.com/file/Subiecte-MF-2017%20_%20CONCURS%20DE%20ADMITERE%20SESIUNEA%20IULIE%202017%20_%20ACADEMIA%20TEHNIC%C4%82%20MILITAR%C4%82%20_%20W10.pdf?token=AWzXZUFQIhuxyayJ7-3PX0vf7LCoWKBEr9ixD-PgWU4f9iLrmEj9YuQpjM2atunP9AnDJuKR5Ma7M1bXwHXprLtM_nP_fOLMLB4MrGL5p9Y-Fisg_lw-1Pv51dYO2JNSVTrVg2QNjbDluCm9kuUwhkbOm22jfOh9QYft3yEOSsJBlg


---
Da
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1064
09 Aug 2017, 20:00

[Trimite mesaj privat]



gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
09 Aug 2017, 22:32

[Trimite mesaj privat]


Data viitoare postati va rog subiectul intreg.
Sper ca intelegeti diferenta dintre "Valoarea determinantului este. (punct / elipsa)" si "Valoarea determinantului este (una dintre) (a), (b), ... " in care avem expresii precise in (a), (b), ...

Iar cei ce au propus problema trebuie sa intrebe si ei mai clar: Care dintre variante ele este egala cu valoarea determinantului?
Altfel raspunsul meu este: Da!
(Celalalt raspuns posibil este doar Nu.)

Fraza
[Citat]
Dar nu se poate rezolva vreau sa ajung la rezultatul final dar nush cum..

nu se intelege, folositi va rog semne de punctuatie si propozitii cu subiect explicit, nu subinteles.

Expresia "dar nush cum.." este de exemplu in limba româna?
Si este in mod subinteles o intrebare sau o exclamatie?
Daca doriti un dialog aluziv si laconic trebuie numai sa ne spuneti!

Care este rezultat*ul* final la care vreti sa ajungeti?
Ati calculat cumva acele numere explicit, de exemplu 1000000 - 2000 + 1 ?


---
df (gauss)
Alexandru14
Grup: membru
Mesaje: 142
16 Aug 2017, 20:49

[Trimite mesaj privat]


Se poate va rog sa imi faceti exercitiul din nou sau sa continuam de unde am ramas ca nu inteleg .va rog ,chiar nu inteleg


---
Da
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
15 Sep 2017, 20:31

[Trimite mesaj privat]


Sa facem atunci lucrurile de la cap pana la coada asa cum se fac.

In primul rand enuntul, un singur bloc LaTeX, enuntul complet:



Acesta este enuntul. Acum vin cateva note asupra enuntului din partea mea.
Problema de matematica "sa se calculeze determinantul..." este o problema relativ grea de matematica, este o problema grea in conditii de admitere pentru masa de candidati si nu are calitati de departajare bune.

Dar problema "care este raspunsul corect dintre urmatoarele?" este o problema de tip grila, cruciulite, nu matematica, se rezolva psihologic si are calitati de departajare. (Nu se cere solutia, ci raspunsul, nu se cere demonstratia, ci doar un indiciu care se potriveste unuia dintre raspunsuri.)

Astfel de probleme se rezolva prin particularizare.
Se alege pe post de
___
abc

unul din numerele 123, 100, ... (chiar daca problema nu permite sa luam b=c=0 noi putem sa o facem, daca stim ce facem). Ei bine, pentru a=1, b=c=0 facem calculele si vedem care dintre raspunsuri este cel bun. Si am terminat.

Problema de matematica este dificila.
In conditii de examen cu multe ciorne, se poate face calculul, dar desigur nu voi da aici o astfel de solutie sangeroasa, chiar atat timp sa tiparesc calcule stupide nu am. In schimb, am oferit mai sus o solutie simpla si supla care se bazeaza "doar" pe proprietatea de multiplicativitate a aplicatiei determinant. Pe scurt, pentru A,B de tip nxn cu coeficienti reali are loc det(AB) = det(A).det(B) - o proprietate relativ putin cunoscuta in masele de elevi, si mai putin se poate recunoaste aceasta proprietate, utilitatea ei, faptul ca poate fi aplicata, in conditiile problemei date. Dar aici nu se poate da alta solutie. (Unii oameni chiar renunta sa tipareasca tot enuntul, de ce sa insist eu sa tiparesc o solutie pe larg?!)

Solutia, usor completata este urmatoarea:





Daca nu intelegeti ceva, incercati mereu in cuvintele proprii sa spuneti ce nu ati inteles si ce ati inteles. (Nu ne ajuta si nu va ajuta sa spuneti ca nu intelegeti, conteaza ce nu intelegeti. Chiar si formuland cu greseli aceasta propozitie tot va ajuta, pentru ca vine corectarea imediat.)


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ