Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » UT CN 736
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
01 May 2009, 19:20

[Trimite mesaj privat]

UT CN 736    [Editează]  [Citează] 


R.C:

Cu formula de medie obtin ca limita ii 0, iar primitiva nu stiu sa o gasesc.


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
27 Apr 2009, 21:08

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

R.C:

Cu formula de medie obtin ca limita ii 0, iar primitiva nu stiu sa o gasesc.


Poti scrie limita sub forma
, unde

Folosind schimbarea de variabila x=1/y se obtine repede faptul ca

Limita este egala cu
, deci nu corespunde nici acelui rezultat pe care-l mentionati.


---
Euclid
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
28 Apr 2009, 16:29

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

R.C:

Cu formula de medie obtin ca limita ii 0, iar primitiva nu stiu sa o gasesc.


Poti scrie limita sub forma
, unde

Folosind schimbarea de variabila x=1/y se obtine repede faptul ca

Limita este egala cu
, deci nu corespunde nici acelui rezultat pe care-l mentionati.

Imi cer scuze de scrierea gresita a rezultatului corect de la grila. Este acela pe care l-ati gasit dumneavoastra, dar tot nu am inteles cum.

iar

Pentru a obtine primitiva data ar trebui sa am pi la numarator, in loc de arctg(f(y)). Cum scap de aceasta argctangenta?

Nu inteleg de ce se vede asa scris LaTeX-ul.


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
28 Apr 2009, 18:24

[Trimite mesaj privat]


Tocmai aici este smecheria. Primitiva nu poate fi exprimata cu functii elementare. Cu toate acestea, integrale definite pot fi caklculate PE ANUMITE INTERVALE. Mai precis, pe intervale de forma
.

Pentru a calcula aceste integrale se foloseste schimbarea de variabila de mai sus. Acel semn minus dispare de indata ce inverezi "la loc" limitele de integrare. In sfarsit, sa nu uitam faptul (esential):


---
Euclid
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
28 Apr 2009, 21:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Tocmai aici este smecheria. Primitiva nu poate fi exprimata cu functii elementare. Cu toate acestea, integrale definite pot fi caklculate PE ANUMITE INTERVALE. Mai precis, pe intervale de forma
.

Pentru a calcula aceste integrale se foloseste schimbarea de variabila de mai sus. Acel semn minus dispare de indata ce inverezi "la loc" limitele de integrare. In sfarsit, sa nu uitam faptul (esential):

Acum totul are sens. Va multumesc!

Totusi, m-as mira sa fie in programa de liceu integrale definite ce pot fi calculate doar pe anumite intervale. Cam depasesc programa scolara cei de la Cluj. Si daca ar fi numai cu atat...
Celelate chestiuni care nu le faceam in clasa (nefiind in materia scolara) le mai gaseam in manual dar acest aspect probabil doar la facultate.

Inca odata va multumesc!


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
28 Apr 2009, 22:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Totusi, m-as mira sa fie in programa de liceu integrale definite ce pot fi calculate doar pe anumite integrale. Cam depasesc programa scolara cei de la Cluj. Si daca ar numai cu atat...

Inca odata va multumesc!


Acest tip de exercitii apare si in subiectele de bac. Nu este in afara programei.

In ceea ce priveste examenul de admitere, admiram subiectele de la UTC. Insa atentie! Intr-un test de tip grila, alegerea raspunsului corect se poate face si prin eliminarea raspunsurilor incorecte. De asemenea, un examen greu ajuta (in mod ideal) la departajarea clara a candidatilor.

Va uram succes.


---
Euclid
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
28 Apr 2009, 23:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Acest tip de exercitii apare si in subiectele de bac. Nu este in afara programei.

In ceea ce priveste examenul de admitere, admiram subiectele de la UTC. Insa atentie! Intr-un test de tip grila, alegerea raspunsului corect se poate face si prin eliminarea raspunsurilor incorecte. De asemenea, un examen greu ajuta (in mod ideal) la departajarea clara a candidatilor.

Va uram succes.

Stiam doar de existenta lor, dar de calculul unor integrale definite a caror primitiva nu poate fi scrisa n-am vazut prin manual. Aveti dreptate, dintr-o perspectiva obiectiva nu depasesc materia, doar ca nu exista o lectie care sa te invete cum sa te descurci cu functiile care au integrala definita doar pe un anumit interval, care sa spuna care sunt aceste functii si pe ce intervale se pot ele calcula.
Probabil si exercitiile pe care le-am considerat din afara programei, au acoperire in programa, sau un alt algoritm.
Si mie imi plac problemele lor; la cele foarte dificile le intelegi relativ usor cu raspunsul in fata, dar ca elev normal sunt mici sanse sa fi ales acea cale. Ma fac sa ma gandesc, cat de putina matematica stiu.

Multumesc



---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
28 Apr 2009, 23:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Stiam doar de existenta lor, dar de calculul unor integrale definite a caror primitiva nu poate fi scrisa n-am vazut prin manual. Aveti dreptate, dintr-o perspectiva obiectiva nu depasesc materia, doar ca nu exista o lectie care sa te invete cum sa te descurci cu functiile care au integrala definita doar pe un anumit interval, care sa spuna care sunt aceste functii si pe ce intervale se pot ele calcula.


Integrarea functiilor este prin insasi natura ei o problema dificila, daca se doreste exprimarea rezultatului intr-o "formula". Insa ACEASTA ESTE O FALSA PROBLEMA! Constantele din matematica (sau stiinta, in general) au primit cate un nume datorita importantei lor.

Ceea ce este important este faptul ca primitiva (sau integrala definita) exista. Un exemplu mai recent este functia
, definita prin

Putem exprima cu "formule" membrul drept? Da! este egal cu...
(aceste valori sunt "calculabile" in unele cazuri particulare, de exemplu



---
Euclid
m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
01 May 2009, 19:20

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Integrarea functiilor este prin insasi natura ei o problema dificila, daca se doreste exprimarea rezultatului intr-o "formula". Insa ACEASTA ESTE O FALSA PROBLEMA! Constantele din matematica (sau stiinta, in general) au primit cate un nume datorita importantei lor.

Ceea ce este important este faptul ca primitiva (sau integrala definita) exista. Un exemplu mai recent este functia
, definita prin

Putem exprima cu "formule" membrul drept? Da! este egal cu...
(aceste valori sunt "calculabile" in unele cazuri particulare, de exemplu


De fapt astea nu se numesc integrale improprii (integrala de la 0 la infinit), care din cate stiu se studiaza la facultate?

Vorbind despre iesirea un pic din programa, limita de mai jos n-am inteles-o decat cu formula lui Taylor, care nu este in programa.




---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47488 membri, 58464 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ