Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » varianta 3
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
roxitza2006
Grup: membru
Mesaje: 7
18 Feb 2007, 18:00

[Trimite mesaj privat]

varianta 3    [Editează]  [Citează] 

Varianta 3 problema 15, c si d:le-am rezolvat si eu, dar orice as face nu ajung la rezultatele date la rezolvari: V=72radical 2, respectiv aria CPQ=15radical 3. Help!!!!!


---
Incerc, incerc si sper sa reusesc. VREAU SA REUSESC!
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Feb 2007, 23:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Varianta 3 problema 15, c si d:le-am rezolvat si eu, dar orice as face nu ajung la rezultatele date la rezolvari: V=72radical 2, respectiv aria CPQ=15radical 3. Help!!!!!

E posibil sa ne fi scapat noua o greseala. Da-ne cateva minute.


---
Euclid
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Feb 2007, 00:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Varianta 3 problema 15, c si d:le-am rezolvat si eu, dar orice as face nu ajung la rezultatele date la rezolvari: V=72radical 2, respectiv aria CPQ=15radical 3. Help!!!!!
In meniul din stanga daca urmati "Examene 07" aveti apoi "Testare nationala" unde varianta 3 este rezolvata complet. Ati incercat sa urmati acea rezolvare?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
roxitza2006
Grup: membru
Mesaje: 7
18 Feb 2007, 00:45

[Trimite mesaj privat]

varianta 3    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
[Citat]
Varianta 3 problema 15, c si d:le-am rezolvat si eu, dar orice as face nu ajung la rezultatele date la rezolvari: V=72radical 2, respectiv aria CPQ=15radical 3. Help!!!!!
In meniul din stanga daca urmati "Examene 07" aveti apoi "Testare nationala" unde varianta 3 este rezolvata complet. Ati incercat sa urmati acea rezolvare?

DA! Dupa ele ma verific! Dar rezultatul tot nu-mi da...


---
Incerc, incerc si sper sa reusesc. VREAU SA REUSESC!
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Feb 2007, 00:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
Varianta 3 problema 15, c si d:le-am rezolvat si eu, dar orice as face nu ajung la rezultatele date la rezolvari: V=72radical 2, respectiv aria CPQ=15radical 3. Help!!!!!
In meniul din stanga daca urmati "Examene 07" aveti apoi "Testare nationala" unde varianta 3 este rezolvata complet. Ati incercat sa urmati acea rezolvare?

DA! Dupa ele ma verific! Dar rezultatul tot nu-mi da...

Inteleg ca tratati problema dintr-un punct de vedere diferit. Puteti se scrieti aici ce cale urmati in rezolvare si incercam sa gasim impreuna unde este greseala.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
18 Feb 2007, 13:00

[Trimite mesaj privat]


roxitza,

trebuie sa ajungi la rezultatul care este pe forum.

La d) verifica daca paralelele din A' si B' iti cad pe mijloacele lui AO, respectiv OB.

PQ este linie mijlocie in triunghiul AOB si deci va avea valorea egala cu jumatate din latura AB.

Reprezinta in desen baza, va fi exact un triunghi echilateral, triunghiul PCQ este isoscel, iar inaltimea va trece prin O si va avea piciorul in mijlocul laturii PQ. Aceasta inaltime va fi egala cu CO + 1/2 din apotema BAZEI.

Daca desenezi baza asa cum se deseneaza in clasa a VII -a vei observa mult mai usor ceea ce trebuie calculat.

Scuze pentru observatii!
Sper ca v-am fost de folos!

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
roxitza2006
Grup: membru
Mesaje: 7
18 Feb 2007, 14:35

[Trimite mesaj privat]

varianta 3    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
roxitza,

trebuie sa ajungi la rezultatul care este pe forum.

La d) verifica daca paralelele din A' si B' iti cad pe mijloacele lui AO, respectiv OB.

PQ este linie mijlocie in triunghiul AOB si deci va avea valorea egala cu jumatate din latura AB.

Reprezinta in desen baza, va fi exact un triunghi echilateral, triunghiul PCQ este isoscel, iar inaltimea va trece prin O si va avea piciorul in mijlocul laturii PQ. Aceasta inaltime va fi egala cu CO + 1/2 din apotema BAZEI.

Daca desenezi baza asa cum se deseneaza in clasa a VII -a vei observa mult mai usor ceea ce trebuie calculat.

Scuze pentru observatii!
Sper ca v-am fost de folos!

Natasa


Va multumesc pentru observatii, aveti dreptate. Eu am gresit! Si asta doar ptr. ca nu am retinut formula apotemei bazei: lradical din3/6,eu puneam lradical din 3/3 si de aici rezultatul eronat!
Privitor la aceeasi varianta, pr.15 pct. c) am observat ca in rezolvarea acestui punct se i-a ca inaltime a piramidei muchia SB si nu inaltimea SO si de aici rezultatul meu 108radical din 2 si nu 72radical din 2 cum e in rezolvare. Ce se intampla? Explicati-mi, va rog?


---
Incerc, incerc si sper sa reusesc. VREAU SA REUSESC!
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
18 Feb 2007, 14:57

[Trimite mesaj privat]


Pai, de ce ai luat ca inaltime una dintre laturi? Nu se mai cer la gimnaziu astfel de rezolvari. Afla SO cu teorema lui Pitagora, folosindu-te, de exemplu, de triunghiul dreptunghic format de SO, apotema bazei si apotema piramidei,iar baza este triunghiul ABC.

Daca ai luat ca inaltime una din laturi,SB, inseamna ca ai *culcat* piramida pe ASC, acesta este baza la care trebuie sa te raportezi la determinarea volumului. Vei obtine acelasi rezultat pentru volum.

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
roxitza2006
Grup: membru
Mesaje: 7
18 Feb 2007, 15:14

[Trimite mesaj privat]

varianta 3    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Pai, de ce ai luat ca inaltime una dintre laturi? Nu se mai cer la gimnaziu astfel de rezolvari. Afla SO cu teorema lui Pitagora, folosindu-te, de exemplu, de triunghiul dreptunghic format de SO, apotema bazei si apotema piramidei,iar baza este triunghiul ABC.

Daca ai luat ca inaltime una din laturi,SB, inseamna ca ai *culcat* piramida pe ASC, acesta este baza la care trebuie sa te raportezi la determinarea volumului. Vei obtine acelasi rezultat pentru volum.

Natasa


D-na profesoara, in rezolvarea care apare pe acest site, la calcularea volumului se folosesc de muchia SB,eu m-am folosit de SO (poate nu m-am exprimat bine, scuze)! Am verificat si greseala imi apartine (cred ca eram f.f. obosita azinoapte, este o simpla greseala de aritmetica), dar insistenta dvs. m-a facut sa reiau toate calculele si sa-mi gasesc greselile. Va multumesc! rezultat: V=72radical din 2!


---
Incerc, incerc si sper sa reusesc. VREAU SA REUSESC!
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
18 Feb 2007, 18:00

[Trimite mesaj privat]


[Quote]
D-na profesoara, in rezolvarea care apare pe acest site, la calcularea volumului se folosesc de muchia SB,eu m-am folosit de SO (poate nu m-am exprimat bine, scuze)![\Quote]

Aha! Scuze! La varianta 3 de pe forum m-am uitat numai la rezultat, nu si la modul de rezolvare. Insa nu este gresit. Se poate calcula volumul corpului si in acest mod. In momentul in care ai asezat piramida pe o alta fata , trebuie sa iei in considerare inaltinea perpendiculara pe acea fata care, in acest caz, poate fi considerata una dintre muchiile laterale ale corpului pentru ca muchiile sunt perpendiculare in S. Sa nu intelegi de aici ca poti face acest lucru pentru orice piramida triunghiulara, in alte cazuri trebuie sa demonstrezi motivul pentru care un anumit segment poate fi considerat ca inaltime pe acea fata, considerata ca baza. Insa aceste moduri de rezolvare se aplicau in urma cu mai mult de 10 ani, sunt scoase din programa.
Ma bucur ca ai reusit rezolvarea problemei!
Succes!
Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ