Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
diavld
Grup: membru
Mesaje: 24
13 Feb 2007, 14:25

[Trimite mesaj privat]

test 27    [Editează]  [Citează] 

imi spuneti va rog cum se rezolva probl.15d de la test 27 si probl.13b de la acelasi test?...................multumesc

anonimus
Grup: membru
Mesaje: 26
12 Feb 2007, 19:39

[Trimite mesaj privat]


Nu am ajuns inca la varianta 27, dar cand voi ajunge iti voi spune in caz ca nu va raspunde nimeni.

Cum ai facut la 13a?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Feb 2007, 09:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu am ajuns inca la varianta 27, dar cand voi ajunge iti voi spune in caz ca nu va raspunde nimeni.

Cum ai facut la 13a?


a) Egalitatea este echivalenta cu


Dar

Sper ca ideea este clara acum.

b) Dupa n zile elevul a citit


Se vede ca la punctul a) ca aceasta suma este de fapt
. Cum
rezulta n=10.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
13 Feb 2007, 14:25

[Trimite mesaj privat]


Corpul este un tetraedru regulat. Ai VO perpendiculara pe baza (ABC), unde O este punctul de intersectie al medianelor triunghiului ABC, adica centrul bazei. Pe baza, duci prin O mediana CN, N va fi mijlocul lui AB. VN este o mediana in triunghiul VAB.Imparte-o in trei parti si la o treime fata de N este centrul de greutate. Il notam G.

In triunghiul NVO, prin G duci paralela la VO; Fie GH aceasta paralela, unde H apartine lui NO; VO fiind perpendiculara pe baza, atunci si GH va fi perpendiculara pe baza. Aceasta este distamta ceruta.

Scrii rapoartele, conform teoremei fundamentale a asemanarii, deoarece triunghiurile NGH si NVO sunt asemenea. De aici vei scoate GH.

Sper ca ti-am fost de folos!

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ