Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » Varianta 28, 15.c)
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
07 Feb 2007, 23:55

[Trimite mesaj privat]

Varianta 28, 15.c)    [Editează]  [Citează] 


La problema 15.c) ,se cere ca planele (MCB') si (ABB') sa fie perpendiculare.

Eu spun ca nu sunt perpendiculare pentru ca, chiar daca CM este perpendiculara pe doua drepte din planul ABB', cele doua plane nu sunt perpendiculare.

Ar fi fost perpendiculare daca dreapta lor de intersectie ar fi fost paralela cu muchia laterala, or MB' nu este perpendiculara pe planul bazei, ci este oblica.

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Feb 2007, 23:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

La problema 15.c) ,se cere ca planele (MCB') si (ABB') sa fie perpendiculare.

Eu spun ca nu sunt perpendiculare pentru ca, chiar daca CM este perpendiculara pe doua drepte din planul ABB', cele doua plane nu sunt perpendiculare.

Ar fi fost perpendiculare daca dreapta lor de intersectie ar fi fost paralela cu muchia laterala, or MB' nu este perpendiculara pe planul bazei, ci este oblica.

Natasa


Fie M' mijlocul muchiei A'B'. Atunci planul CMM'C' este perpendicular pe planul ABB'A'. sa ne imaginam acum ca acest plan este mobil si se roteste in jurul axei fixe CM. Evident ca, deoarece axa este perpendiculara pe ABB'A', acest plan "mobil" ramane perpendicular pe fata cu pricina.

La un moment dat, rotindu-se, planul mobil va contine varful B'...


---
Euclid
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
07 Feb 2007, 23:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]


Fie M' mijlocul muchiei A'B'. Atunci planul CMM'C' este perpendicular pe planul ABB'A'. sa ne imaginam acum ca acest plan este mobil si se roteste in jurul axei fixe CM. Evident ca, deoarece axa este perpendiculara pe ABB'A', acest plan "mobil" ramane perpendicular pe fata cu pricina.

La un moment dat, rotindu-se, planul mobil va contine varful B'...


Da, intre timp m-am lamurit, aveti dreptate. Demonstratia am facut-o bine, dar m-a dus in eroare MB'.
Multumesc pentru explicatii!


Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ