Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Pentru isteţii din ciclul primar » problema concurs
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
IRIS2008
Grup: membru
Mesaje: 147
07 Nov 2015, 18:38

[Trimite mesaj privat]

problema concurs    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua!Ma ajutati un pic..."La un concurs participa 300 de elevi,repartizati in mod egal in 10 sali de clasa.Aflati cel mai mic numar de fete care ar trebui sa participe ,astfel incat ,indiferent de cum s-ar face repartizarea ,in fiecare clasa sa fie cel putin o fata."Multumesc anticipat!!!

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Nov 2015, 12:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

"La un concurs participa 300 de elevi, repartizati in mod egal in 10 sali de clasa.

Aflati cel mai mic numar de fete care ar trebui sa participe,
astfel incat, indiferent de cum s-ar face repartizarea,
in fiecare clasa sa fie cel putin o fata.


Daca ar fi "doar" 270 fete si restul baieti,
atunci chiar si in timpurile noastre ar mai fi profesori care ar repartiza cele 270 de fete in (primele) 9 sali de clasa, in cea ramasa intrand toti baietii (ramasi).

Daca ar fi 271 de fete, atunci (principiul cutiei sau principiul lui Dirichlet ne spune ca) in fiecare clasa este cel putin o fata - indiferent de cea / sau cel ce face repartizarea.

In ambele cazuri eu tot m-as inscrie la concurs,
statistica imi spune ca o sa fie o droaie de fete pe acolo - cel tarziu dupa ce se iese din concurs, in definitiv atunci si conteaza.


---
df (gauss)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Nov 2015, 18:38

[Trimite mesaj privat]


Zicem asa: In fiecare clasa sunt cate 300:10=30 de elevi.
Ca sa fim siguri ca in fiecare clasa avem cel putin o fata,indiferent cum am face repartizarea,luand cazul cel mai nefavorabil (GHINION!!!) sa gandim ca in prima clasa avem numai fete,in a doua la fel...s.a.m.d.. in a noua numai fete si in a zecea NUMAI UNA , avem indeplinita cerinta. Prin urmare nr. minim de fete este : 9*30+1=271 de fete.


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ