Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1064
03 Nov 2014, 09:24

[Trimite mesaj privat]


Am observat chestia asta de un timp: sunt utilizatori care intreaba chestiuni la niveluri frapant de diferite. De la derivate, la probleme legate de cifre ca la clasa a 5-a...

Nu sunt profesori, caci intrebarile sunt prea tampite, deci...?

Explicatia pe care eu o vad logica este ca e vorba de niste studenti care au gasit o modalitate eleganta de a face bani. Prin meditatii, sau, cum cred ca se intampla, prin metoda "trimit maine solutia pe mail".

Nu e greu. E suficient sa pari respectuos si interesat, saitul e prietenos.
"Ce bine ati explicat!", impreuna cu "sunt revoltat ca nu sunteti si dv,. autorul cartii nenorocite din care ma intreba elevii..". Lumea te crede si te ajuta.

Si, in definitiv, de ce nu?
Daca ceilalti sunt prosti/prea cumsecade/naivi, de ce sa nu profit eu de asta?


Si de ce sa nu ne amuzam? Asta explica repostarea aici.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
02 Nov 2014, 01:07

[Trimite mesaj privat]


Totul este prea aluziv, se poate intelege de bine si/sau de rau in acelasi timp.
In orice caz, amuzament nu este.

In ultimii ani au renuntat unul cate unul din oamenii care scriau mai mult pe site sa tot scrie. Motivul pentru care ruleaza acest site nu este unul pecuniar.

De multe ori nu am inteles de ce se retrag oamenii, de cateva ori am inteles. Era cumva situatia cam asa de incalcita si de-i vine omului sa isi ia campiile ca si in contextul de pe [regula dreptunghiului] mai acum cateva secunde:

http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=52046&start=-1

Nu discut faptul ca oamenii nu stiu sa scrie cu virgula si sens, ca se adreseaza prin "Denisa buna" in loc de "Denisa, buna!" (daca trebuie sa luam aceeasi ordine de cuvinte trasade par) doar ca exemplu, ci de faptul ca totul devine mai mult tragic decat amuzant.

Cred ca este timpul sa ma retrag si eu.
Prin aceasta decizie devin deodata cel mai singur om din lume. Indiferent daca sunt, am fost sau raman prost si/sau cumsecade sau nu se cade. Se pare ca este de preferat singuratatea.


---
df (gauss)
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
02 Nov 2014, 12:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Totul este prea aluziv, se poate intelege de bine si/sau de rau in acelasi timp.
In orice caz, amuzament nu este.

In ultimii ani au renuntat unul cate unul din oamenii care scriau mai mult pe site sa tot scrie. Motivul pentru care ruleaza acest site nu este unul pecuniar.

De multe ori nu am inteles de ce se retrag oamenii, de cateva ori am inteles. Era cumva situatia cam asa de incalcita si de-i vine omului sa isi ia campiile ca si in contextul de pe [regula dreptunghiului] mai acum cateva secunde:

http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=52046&start=-1

Nu discut faptul ca oamenii nu stiu sa scrie cu virgula si sens, ca se adreseaza prin "Denisa buna" in loc de "Denisa, buna!" (daca trebuie sa luam aceeasi ordine de cuvinte trasade par) doar ca exemplu, ci de faptul ca totul devine mai mult tragic decat amuzant.

Cred ca este timpul sa ma retrag si eu.
Prin aceasta decizie devin deodata cel mai singur om din lume. Indiferent daca sunt, am fost sau raman prost si/sau cumsecade sau nu se cade. Se pare ca este de preferat singuratatea.



Mai întâi s-a supărat domnul Enescu, acum și dumneavoastră. Nu mai înțeleg

nimic...

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
03 Nov 2014, 09:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Totul este prea aluziv, se poate intelege de bine si/sau de rau in acelasi timp.
In orice caz, amuzament nu este.

In ultimii ani au renuntat unul cate unul din oamenii care scriau mai mult pe site sa tot scrie. Motivul pentru care ruleaza acest site nu este unul pecuniar.

De multe ori nu am inteles de ce se retrag oamenii, de cateva ori am inteles. Era cumva situatia cam asa de incalcita si de-i vine omului sa isi ia campiile ca si in contextul de pe [regula dreptunghiului] mai acum cateva secunde:

http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=52046&start=-1

Nu discut faptul ca oamenii nu stiu sa scrie cu virgula si sens, ca se adreseaza prin "Denisa buna" in loc de "Denisa, buna!" (daca trebuie sa luam aceeasi ordine de cuvinte trasa de par) doar ca exemplu, ci de faptul ca totul devine mai mult tragic decat amuzant.

Cred ca este timpul sa ma retrag si eu.
Prin aceasta decizie devin deodata cel mai singur om din lume. Indiferent daca sunt, am fost sau raman prost si/sau cumsecade sau nu se cade. Se pare ca este de preferat singuratatea.


ASTA NU !!! ASTA NU !!! ASTA NU !!!
Am invatat prea multe de la dumneavoastra ...
Si mai am de invatat...
Nu exista padure fara uscaturi ....Si daca mai apare cate un "neica nimeni" asta nu-i un motiv de renuntare...Apa trece, pietrele raman...
Nu ma intereseaza daca unora nu le place ce facem aici...


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47499 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ